• Nagłówek

•                        W naszej placówce od wielu lat realizujemy szereg programów i projektów związanych z promowaniem zdrowego stylu życia. Zdrowe dzieci chętniej i aktywniej uczestniczą w zajęciach szkolnych, a również angażują się w różne dziedziny życia pozaszkolnego. Argumentem przemawiającym za promowaniem zdrowego stylu życia jest również możliwość włączenia rodziców uczniów do podejmowania działań, co stanowi istotny element w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji: dziecko – szkoła – dom rodzinny. Sprawi to, że proces zapoczątkowanych przez szkołę zmian i zachowań będzie kontynuowany także przez rodziców. Nasza placówka przystąpiła do Programu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Przygotowaliśmy program promocji zdrowia na lata 2013/2014, 2014/2015 i 2015/2016, którego głównym celem jest kształtowanie postawy promującej zdrowy tryb życia. Treści tego programu zostały zawarte w trzech modułach:

•  Podnoszenie sprawności fizycznej uczniów poprzez różnorodne formy aktywności prowadzące do lepszej kondycji naszego organizmu – wykorzystanie różnorodnych sposobów do zachęcania uczniów i ich rodziców do aktywności fizycznej.
          • Kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania poprzez zdobywanie wiedzy na ten temat i stosowanie jej w praktyce i odpowiedni dobór pokarmu, higiena przygotowywania i spożywania posiłków.
          • Podnoszenie świadomości uczniów i rodziców, że hałas szkodzi naszemu zdrowiu i podejmowanie działań służących jego ograniczeniu – niekorzystny wpływ na nasz układ nerwowy, obniżanie umiejętności i zdolności koncentracji.

Wśród działań, które będą realizowane w ramach programu są takie, które mają charakter cykliczny, całoroczny, np. cotygodniowe wyjazdy uczniów na basen, zajęcia sportowe w ramach SKS, szklanka mleka, owoce w szkole, 5 porcji warzyw i owoców, cicha przerwa. Natomiast wiele z nich to działania jednorazowe, ale mające duży wpływ na realizacje zamierzonego celu, czyli propagowanie wśród uczniów i rodziców zdrowego stylu życia.

Prezentacja multimedialna

Sprawozdanie