Depresja jest chorobą taką samą jak nadciśnienie czy cukrzyca i nie można jej bagatelizować, gdyż jest chorobą ciężką i przewlekłą. W jej leczeniu wykorzystuje się zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię. Nowoczesne leki antydepresyjne są skutecznie i przy tym bezpieczne. W leczeniu ważne jest również wsparcie i zrozumienie najbliższych.
Pedagog szkolny
GODZINY PRACY PSYCHOLOGA I PEDAGOGÓW SZKOLNYCH
W I SEMESTRZE 2023/2024Dni tygodnia
Psycholog szkolny
mgr Agnieszka Broszkiewicz
Pedagog szkolny
mgr Agnieszka Całus
Pedagog specjalny
mgr Agnieszka Piątkowska
Poniedziałek
9:45 - 11:45
Wtorek
11:00 - 16:30
8:50 - 10:50
Środa
11:50 - 13:50
8:50 - 9:50
Czwartek
Piątek
Światowy Dzień Chorób Rzadkich
W ostatnim dniu lutego na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na problemy osób cierpiących na choroby rzadkie. W tym wyjątkowym dniu miliony ludzi na całym świecie podkreślają solidarność z chorymi i ich rodzinami. Chorób rzadkich sklasyfikowano do tej pory około 7 tysięcy. Zdarza się, że z danym problemem zmaga się zaledwie kilka osób w całej Europie. Każdego roku około 6-8% populacji ma stawianą diagnozę choroby rzadkiej, czyli takiej, której częstość jest bardzo niska (dotyka mniej niż 5 osób na 10 000). Choroba rzadka charakteryzuje się często ciężkim i postępującym przebiegiem, które może zagrażać życiu lub powodować przewlekłą niepełnosprawność. Najczęściej choroby te uwarunkowane są genetycznie (ok. 80 proc. z nich).
Podstawowa lista i klasyfikacja tej grupy schorzeń obejmuje:
- choroby krwi i szpiku (np. hemofilia),
- choroby metaboliczne (np. mukowiscydoza, fenyloketonuria, mukopolisacharydoza),
- choroby neurologiczne (np. rdzeniowy zanik mięśni, zespoły padaczkowe)
- zespoły wad wrodzonych (np. zespół Pradera-Williego).
W przypadku nielicznych chorób rzadkich wdrożone programy badań przesiewowych pozwalają na ich szybkie wykrycie. Tak jest na przykład z fenyloketonurią – prosty nieinwazyjny test jest wykonywany u każdego noworodka w Polsce. W większości chorób rzadkich nie ma jednak możliwości zastosowania tego rodzaju testów, pozostaje doświadczenie i wiedza lekarzy. Diagnostyka jest procesem trudnym, złożonym i czasami trwa wiele lat. Często jedyną drogą są badania genetyczne. Duża część chorób rzadkich nie ma opcji wyleczenia, ale wdrożenie indywidualnie dobranej rehabilitacji oraz włączenie leczenia objawowego może łagodzić poszczególne objawy choroby.
www.gov.pl/web/psse-kamien-pomorski/swiatowy-dzien-chorob-rzadkich
23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Depresja to choroba charakteryzująca się występowaniem zaburzeń nastroju, np.: utrzymujący się smutek, przygnębienie, apatia, utrata zainteresowania, nadmierna drażliwość, wybuchy gniewu czy utrata zdolności odczuwania przyjemności, które utrzymują się przez dłuższy czas i utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Warto podkreślić, że smutek odczuwany z powodu niepowodzenia, straty czy żałoby nie jest depresją o ile nie jest trwały, a osoba jest w stanie odczuwać przyjemność i podejmować dotychczasowe aktywności.
Telefony pomocowe:
Telefon Zaufania Fundacji Twarze Depresji (22) 290 44 42
ITAKA – Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01
ITAKA – Telefon Zaufania Młodych (22) 484 88 04
Całodobowa Linia Wsparcia 800 70 2222
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
Janusz Korczak – obrońca praw dzieci
Janusz Korczak był prekursorem walki o prawa dziecka.
Domagał się uznania dziecka za pełnowartościowego człowieka od chwili narodzin i na każdym etapie swego istnienia.
„ Nie ma dzieci – są ludzie” - to credo pedagogiczne Henryka Goldszmita, znanego pod pseudonimem Janusza Korczaka, który był z zawodu lekarzem, wychowawcą z powołania, autorem wielu książek dla dzieci i dorosłych. Powołanie pedagogiczne ogarnęło całe jego życie, całą jego osobowość. Nie założył własnego domu, ponieważ jak wyznał – „za syna wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie”. Decyzji tej był wierny do tragicznej śmierci z wychowankami w hitlerowskim obozie zagłady w 1942 roku.
Spośród wielu praw, o których pisał i o które walczył, jako najważniejsze należy wymienić:
1. Prawo do szacunku - Jest to prawo najbardziej lekceważone we współczesnym świecie. Dzieci trzeba nie tylko kochać, ale też dobrze traktować, a to oznacza indywidualne podejście do każdego wychowanka. Wielu starań powinno dołożyć społeczeństwo, by uczeń miał prawo do poszanowania godności własnej w sprawach osobistych, rodzinnych i koleżeńskich.
2. Prawo do niewiedzy - Dla kilkuletniego dziecka nie wszystko jest proste i jasne jak nam się wydaje. Otaczający świat jest dla niego nieznany. Dorośli powinni mieć wiele wyrozumiałości i cierpliwości wobec niekończących się pytań dziecka.
3. Prawo do niepowodzeń i łez - Nie wolno oskarżać dziecka za niepowodzenia, lecz należy cierpliwie czekać, aż dziecko wydorośleje, nabierze życiowego doświadczenia. Zamiast karania współczesna psychologia proponuje – ” pokaż dziecku jak można naprawić zło”.
4. Prawo do upadków - Obcując na co dzień z dziećmi nie powinno nas dziwić, że dzieci upadają czy grzeszą. Wychowawca uznając prawo do upadku, akceptując błędy podopiecznych musi pamiętać, że jego obowiązkiem jest obserwowanie zachowania, wyjaśnianie przyczyn nieprawidłowości i odchyleń w rozwoju oraz podejmowanie działań kompensacyjnych wobec dzieci, które tego potrzebują.
5. Prawo do własności - Poszanowanie tego prawa jest konieczne zarówno ze strony nauczycieli jak i rodziców. Uczymy dzieci, że maja prawo do własności, ale również powinny je respektować wobec innych.
6. Prawo do tajemnicy - Dzieci, nawet te najmłodsze, mają swoje tajemnice osobiste, rodzinne czy koleżeńskie. Dorośli powinni je szanować. Nauczyciel szanujący tajemnicę dziecka, uczy swoja postawą, że są sprawy, o których nie mówi się wszystkim.
7. Prawo do radości - J. Korczak w swoim pamiętniku pisał – „dziecku potrzebna jest jasność szczęścia i ciepło miłości…. Niech dzieci się śmieją, niech będą wesołe.” Dziecko powinno wychowywać się w miłej i serdecznej atmosferze, pełnej uśmiechu i radości.
8. Prawo do wypowiadania swoich myśli i uczuć - Łamanie tego prawa jest krzywdą wyrządzoną dziecku, którą trudno w życiu naprawić. Należy dać dziecku prawo do wyrażania własnych poglądów i uczuć, przyjmując je stosownie do wieku i dojrzałości dziecka. Dzieci potrzebują tego, by ich uczucia były akceptowane i doceniane.
9. Prawo do dnia dzisiejszego - Dziecko żyje teraźniejszością, bieżącą chwilą i to liczy się najbardziej. Wszystko co było w przeszłości czy dopiero ma nadejść, nie jest dla niego tak ważne. „Dla jutra lekceważy się to, co je dziś cieszy, smuci, dziwi gniewa, zajmuje. Dla jutra, którego nie rozumie (…) kradnie się lata życia” – to słowa J. Korczaka.
Korczakowskie prawa dziecka są aktualne do dziś. Jego myśli, idee, jego cele ocalały i większość z nich zrealizowano w Konwencji Praw Dziecka.
PROŚBA DZIECKA
- Nie psuj mnie. Dobrze wiem, ze nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
- Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
- Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
- Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.
- Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
- Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
- Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
- Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga!
- Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę,
- Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
- Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
- Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
- Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
- Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
- Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
- Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
- Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
- Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.
- Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością o jakiej nawet ci się nie śniło.
- Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
- Nie bój się miłości. Nigdy.
Janusz Korczak
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego "Nasze umysły, nasze prawa"
Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023. Inicjatorzy wydarzenia: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego zwracają tym samym szczególną uwagę na fakt,
iż na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja.W związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego w wielu miejscach na świecie organizowane
są wydarzenia, spotkania ze specjalistami czy darmowe konsultacje. W tym dniu warto promować udział
w organizowanych spotkaniach, webinariach i warsztatach. Zdobyta na nich wiedza może w przyszłości uratować komuś życie.Czym jest zdrowie psychiczne?
Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny człowieka, umożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, sprzyjający nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym. Dobre zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia. Schorzenia psychiczne mają bowiem wpływ na zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, aktywność zawodową i relacje międzyludzkie.
Według WHO w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość.
Niepokojące objawy. Depresja.
Depresja nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać. Najczęstsze objawy depresji to:
- przewlekły stan obniżenia nastroju,
- dominującym odczuciem jest smutek i przygnębienie,
- zaburzenia apetytu – nadmierne zajadanie się lub brak apetytu,
- brak odczuwania przyjemności,
- problemy ze snem,
- poczucie bezsilności, bezsensu życia;
- wahania nastrojów.
Jak możemy poprawić naszą kondycję psychiczną?
Aby zadbać o zdrowie psychiczne i zapobiegać depresji powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia,
a w szczególności:- dbać o wypoczynek, wysypiać się regularnie.
- prowadzić aktywny tryb życia. Wysiłek fizyczny obniża poziom stresu i lęku oraz poprawia samopoczucie. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet regularna aktywność fizyczna w przypadku wystąpienia choroby, nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego leczenia farmakologicznego lub psychoterapii, lecz stanowi czynnik prewencyjny oraz wspomagający leczenie wielu zaburzeń związanych z funkcjonowaniem mózgu.
- odżywiać się zdrowo – dieta i nawyki żywieniowe odgrywają znaczące role w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. W jadłospisach warto uwzględnić dania bogate w: witaminy z grupy B, witaminę D3, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, magnez czy selen. Istotne jest ograniczenie przetworzonej i niezdrowej żywności, fast foodów i słodyczy.
- podtrzymywać swoje kontakty z przyjaciółmi i znajomymi. W budowaniu kondycji psychicznej pomocni są inni ludzie, stanowiący nasze wsparcie społeczne, przy czym bardziej efektywne są więzi oparte na kontaktach osobistych a nie przy pomocy mediów społecznościowych. Spędzajmy czas
z tymi, których lubimy, zapewnijmy sobie dobre relacje z innymi, bądźmy na bieżąco w kontakcie
z najbliższymi.
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz większej liczby nastolatków i dzieci.
Jak rodzice i opiekunowie mogą uchronić dzieci przed zaburzeniami psychicznymi i depresją:
- starajmy się słuchać dziecka i szanować jego zdanie, rozmawiajmy z dziećmi o problemach, o tym,
co dzieje się w szkole oraz poza nią; - obserwujmy i zwracajmy uwagę na wszelkie zmiany w aktywności dziecka;
- spędzajmy jak najwięcej czasu razem, pomagajmy organizować czas wolny, ograniczmy czas dziecka przed ekranem komputera;
- pilnujmy prawidłowej higieny dnia – spania, aktywności fizycznej.
Telefony wsparcia
Fachową, bezpłatną pomoc psychologiczną 7 dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę, uzyskasz dzwoniąc pod numer:
- 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Mogą dzwonić również osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci.
- 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- 800 12 00 02 – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia"
- 800 800 605 – infolinia „Pomagamy” Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Artykuł opracowany na podstawie informacji zawartych na stronie NFZ aktualnosci oddziału, Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2023
Agnieszka Piątkowska - pedagog specjalny
„Odporność psychiczna dzieci i młodzieży”
Odporność psychiczna rozwija się w wyniku doświadczania w życiu różnych trudności. Tworzy się m.in. wtedy, gdy konfrontujemy się z ryzykiem i podejmujemy różne działania, co pozwala nam zdobywać odporność. Czynniki rozwijające i utrzymujące odporność to:
• zdolność do realistycznego planowania działań i podejmowania niezbędnych kroków zmierzających do ich wykonania
• pozytywna samoocena i pewność siebie, świadomość swoich mocnych stron i umiejętności
• umiejętność komunikowania się i rozwiązywania problemów
• umiejętność zarządzania silnymi impulsami i uczuciami – kontrola emocjonalna
Jednym z elementów łączących dzieci i młodzież silną psychicznie, jest doświadczanie przeciwności życiowych, przerastających je trudności czy chronicznego stresu, z którymi potrafią sobie skutecznie poradzić. Jeżeli dzieci i młodzież nie są w stanie przezwyciężyć tych trudności, to zazwyczaj uznaje się je za mało odporne psychicznie.
Właściwości człowieka powiązane z odpornością psychiczną to m.in.:
• wysoka sprawność procesów poznawczych
• autonomia
• społeczne kompetencje
• wewnętrzne poczucie kontroli
Indywidualne czynniki ochronne mają znaczący wpływ na kształtowanie się odporności dzieci i młodzieży. Należą do nich wysoki poziom inteligencji i dobra sprawność procesów poznawczych oraz pozytywny temperament. Wysoki poziom sprawności intelektualnej dzieci przeżywających trudności życiowe pozwala im lepiej zrozumieć, co się wydarzyło, rozróżnić to, co pozostaje pod ich kontrolą, a na co nie mają wpływu, wybrać efektywny sposób radzenia sobie oraz skierować się ku bardziej wspierającemu otoczeniu. Pozytywne przystosowanie do społeczności klasowej zmniejsza ryzyko zachowań antyspołecznych i przestępczych. Indywidualnym czynnikiem ochronnym jest również pozytywny temperament. Temperament jest pewnego rodzaju dyspozycją, trwałą właściwością i jednocześnie jednym z mechanizmów regulujących zachowanie. Korzystne cechy temperamentu, które przyczyniają się do zwiększenia odporności psychicznej jednostki, to pozytywny, umiarkowany nastrój, dobra kontrola i hamowanie, sumienność, umiejętności adaptacyjne. Odporne psychicznie dzieci charakteryzują się przyjaznym nastawieniem do innych, odpowiadaniem na potrzeby innych, wrażliwością, pozytywnym poczuciem własnej wartości. Chłopcy odporni psychicznie lepiej radzą sobie z wyrażaniem emocji, są bardziej wylewni i towarzyscy niż ich koledzy o niskiej odporności psychicznej. Dziewczynki odporne psychicznie są natomiast lepiej zorganizowane, śmielsze oraz zainteresowane poznawaniem otaczającego je świata. Dzieci odporne psychicznie przejawiają wysoką motywację poznawczą, a w sytuacjach wymagających zrozumienia kierują się zasadami prawości. Z wiekiem u odpornych psychicznie dzieci w dalszym ciągu utrzymuje się ich autonomia, towarzyskość. Przejawiają różne zainteresowania, niekoniecznie związane z płcią. Dzieci te uczą się poprzez zadawanie pytań, poszukiwanie sugestii, obserwację i naśladowanie. Bardzo ważną rolę w budowaniu odporności dzieci i młodzieży na sytuacje trudne odgrywają rodzina i szkoła. Zdrowa atmosfera domu rodzinnego, w którym otrzymuje się wsparcie a także buduje pozytywne relacje z bliskimi, decydująco wpływają na zyskiwanie przez młodego człowieka naturalnej odporności na stres.
Dla nauczycieli i wychowawców wiedza na temat zjawiska odporności psychicznej jest niezwykle ważna. Pomaga im uzyskać dobry wgląd i szersze spojrzenie na możliwość zmiany środowiska tych uczniów, którzy doświadczają stresu życiowego. Zadaniem nauczycieli i wychowawców staje się budowanie takiej atmosfery w szkole, która będzie sprzyjała dzieciom i młodzieży. Szkoła powinna stworzyć troskliwe i oparte na osobistych relacjach środowisko. Fundamentem tych relacji są nauczyciele, którzy wspierają uczniów. W efekcie tych oddziaływań uczeń z grupy ryzyka powinien lepiej sobie radzić z odraczaniem gratyfikacji, kontrolować impulsy, mieć wpływ na nastrój, być wytrwałym w dążeniu do celu, mieć tendencję do pozytywnego wyjaśnienia zdarzeń. Ważnym zadaniem nauczyciela w tym obszarze jest niebranie zachowań ucznia osobiście przeciwko sobie, lecz uznanie, że danym momencie uczeń zachowuje się najlepiej jak potrafi. Strategie z których mogą korzystać szkoły by wspierać uczniów
• budowanie bezpiecznej atmosfery w szkole poprzez zapewnianie uczniom kontaktu z osobami wspomagającym i i wspierającymi – pedagog, szkolny, pedagog specjalny, psycholog
• dostosowanie oczekiwań do możliwości uczniów
• rozwój uczniów poprzez budowanie kompetencji społecznych oraz umiejętności krytycznego myślenia
• kreowanie nowych sytuacji uczenia się przez bazowanie na wcześniejszych doświadczeniach uczniów oraz diagnozie ich potrzeb
• umożliwienie uczniom rozwoju ich talentów i umiejętności dzięki zapewnieniu im odpowiedniej oferty zajęć
• podejmowanie systematycznych działań interwencyjnych w stosunku do wszystkich uczniów
Zapraszam do obejrzenia
https://www.youtube.com/watch?
v=rxCb_5UKqOM
youtube.com/watch?v=YmX20QCtBvw D. Zając „Odporność psychiczna dzieci i młodzieży”, Głos Pedagogiczny nr 98
Opracował: pedagog szkolny Monika Matysiak
Bezpłatny anonimowy
TELEFON I CZAT ZAUFANIA
dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Zadzwoń 800 119 119
Jesteśmy zespołem psychologów i terapeutów, którzy dyżurują w Telefonie i czacie zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci pod bezpłatnym i anonimowym numerem tel. 800119119 oraz na stronie 800119119.pl.
Dyżurujemy codziennie w godz. 14–22
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Co robimy?
Pomagamy dzieciom krzywdzonym
Dzieci pokrzywdzone przestępstwami, głównie różnymi formami przemocy i wykorzystywaniem seksualnym oraz ich opiekunowie otrzymują specjalistyczną pomoc pod jednym dachem. Centra Pomocy Dzieciom realizują wspólne standardy, a ich podstawową wartością jest dobro dziecka. Oferują pomoc psychologiczną, prawną, miejsce przyjaznego przesłuchania dzieci uczestniczących w procedurach karnych. Interdyscyplinarny zespół placówki działa we współpracy z lokalnymi służbami. Udzielamy bezpłatnej pomocy telefonicznej dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony oraz rodzicom i nauczycielom, którzy potrzebują wsparcia i informacji w sprawie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności.
Od 2008 roku prowadzimy 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, który należy do ogólnoeuropejskiej grupy bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym, stworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej.
Rzecznik Praw Dziecka
Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl
800 100 100 to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cybeprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Święto to obchodzone jest corocznie od 1992 roku z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (WFMH). W tym roku hasło obchodów brzmi: „Koncentracja na zapobieganiu samobójstwom”.
Wydarzenie ma zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promować zdrowie psychiczne.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
300 mln na całym świecie , cierpi na depresję,
50 mln ma demencję,
23 mln choruje na schizofrenię,
60 mln wykazuje objawy choroby dwubiegunowej.
Przewiduje się, że liczba chorych za zaburzeniami psychicznymi nadal będzie się zwiększać. Z prognoz WHO wynika, że do 2030 r. depresja stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.
Pamiętaj o samo-współczuciu i troszczeniu się o siebie, ilekroć przechodzisz gorszy czas, a akceptacja swoich odczuć i aktualnej sytuacji jest ogromnie ważnym krokiem w procesie wychodzenia nawet z najpoważniejszych kryzysów psychicznych.
Pedagog szkolny
„Smartfony, czaty, media społecznościowe – jak wpływają na nasze relacje z innymi?”
Media cyfrowe stały się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Skoro media elektroniczne to część naszej codzienności, to prawdopodobnie najlepiej, by dzieci i młodzież uczyły się z nich odpowiednio korzystać. Specjaliści zalecają, by najmłodszym (do wieku przedszkolnego włącznie ) ograniczać czas korzystania ze smartfonu, tabletu czy komputera nawet całkowicie, nieco starszym kilkulatkom pozwolić na korzystanie nie dłużej niż pół godziny dziennie ( z przerwą) i stopniowo zwiększać czas, tak by starsze nastolatki mogły korzystać z urządzeń cyfrowych nie dłużej niż 3-4 godzin na dobę.
Nadużywanie mediów cyfrowych ma bezpośredni lub pośredni wpływ na rozwój społeczny młodych ludzi i ich relacje z innymi. Należy podkreślić, że media cyfrowe to nie tylko zagrożenia dla społecznego rozwoju dzieci i młodzieży, ale również szanse. Dzięki nim nasi podopieczni mogą zarówno nawiązywać jak i podtrzymywać ważne dla nich relacje.
Kłopoty zaczynają się, kiedy media cyfrowe, zamiast uzupełniać relacje społeczne, zaczynają w nich dominować. Niekorzystne skutki:
• osłabienie więzi z rówieśnikami jak i z rodziną
• osłabienie umiejętności społecznych
• ryzyko nasilania się lęku społecznego – osobom nieśmiałym i niepewnym siebie Internet może wydawać się atrakcyjnym miejscem ponieważ nie są one wystawione na ocenę, jak w kontaktach twarzą w twarz, przez co może się wydawać, że łatwiej jest utrzymać pozytywny obraz siebie. Jednak w efekcie nieśmiały uczeń może wpaść w błędne koło – im mniej kontaktu bezpośredniego z rówieśnikami, tym większa trudność z odnalezieniem się w takich sytuacjach.
• spłycanie się relacji – internetowe relacje są stosunkowo płytkie i nietrwałe, choć będące w nich dzieci i młodzież mogą sobie nie zdawać z tego sprawy.
• kryzys zaufania – poprzez media można upublicznić czyjeś tajemnice nieograniczonej liczbie osób
• narażenie na cyberprzemoc – doświadczenie hejtu, wykluczenia, nękania, gróźb może wpłynąć na rozwój emocjonalny i społeczny dzieci.
• nadmierna koncentracja na sobie i problemy z tożsamością – przesadne publikowanie treści niekoniecznie autentycznych na swój temat. Nie będąc autentycznym w relacji z drugim człowiekiem, trudno nawiązać z nim prawdziwą więź.
• hejt uderza też w hejtera – osoba, która pisze złośliwe komentarze, często jest nieświadoma konsekwencji, jakie odczuwa jej ofiara, ale też tych, które sama ponosi. A dopuszczenie się niewłaściwych zachowań niestety wpływa na rozwój moralny dziecka i na to, jak ono siebie samo postrzega.
Możemy pomóc naszym podopiecznym wspierając ich samoocenę, ucząc radzenia sobie z emocjami i stresem. Empatia, asertywność, komunikacja oraz kompetencje cyfrowe to elementy ważne w prawidłowym rozwoju ucznia. Rozmowy o znaczeniu relacji rodzinnych, koleżeńskich także będą wsparciem dla nich i zapewnieniem, że w razie kłopotów mogą liczyć na pomoc dorosłego. W razie potrzeby stosować procedury postępowania na wypadek doświadczenia cyberprzemocy przez ucznia.
Opracował pedagog szkolny mgr Monika Matysiak na podstawie artykułu Magdaleny Goetz „Głos Pedagogiczny” (105)