• Szkoła Myślenia

•   W Szkole Myślenia stawialiśmy na umiejętność rozumowania, zadawania pytań badawczych, rozwiązywania problemów oraz wykorzystania wiedzy w praktyce. Szkoła Myślenia to ogólnopolski projekt z matematyki: Nasza gmina okiem matematyka oraz Matematyka w kuchni. Projekt był realizowany w latach 2010/11.  Jak wynika z międzynarodowych badań (np. PISA, PIRLS), polscy uczniowie dobrze wypadają w zadaniach wymagających prostych umiejętności, np. odtwarzania informacji, a znacznie gorzej w rozwiązywaniu problemów, formułowaniu wniosków i sądów, myśleniu krytycznym, twórczym czy naukowym. Chcielibyśmy, aby nasz program przyczynił się do popularyzacji atrakcyjnych dla uczniów - a zarazem skutecznych - sposobów uczenia tych umiejętności.

Program realizował idee zawarte w projekcie Podstawy Programowej Kształcenia Ogólnego, przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Program skierowany był do szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zapraszamy wszystkich nauczycieli, którzy chcą kształtować u uczniów umiejętności twórczego, krytycznego myślenia oraz samodzielnego stawiania pytań, do korzystania z platformy internetowej "Szkoła Myślenia dla nauczycieli". Jest to miejsce wymiany doświadczeń, pomysłów na ciekawe projekty, dyskusji na temat programów i przebiegu szkolnych festiwali nauki. Znajduje się tu także Biblioteka Internetowa Materiałów (BIM), gdzie zamieszczone są przykłady projektów i zadań rozwijających myślenie: opisy eksperymentów do przeprowadzenia z uczniami (lub do zrobienia w domu), wskazówki do obserwacji i samodzielnych badań, zadania sprawdzające umiejętności myślenia i rozwiązywania problemów. W BIM znajdują się także materiały edukacyjne przygotowane przez samych uczniów, m.in. opisy doświadczeń, zdjęcia, prezentacje, krótkie filmy, pliki audio. Na platformie istnieje też specjalne miejsce dla uczniów - serwis blogowy, gdzie mogą oni komentować swoje doświadczenia związane z realizacją projektProgram realizowany był we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności specjalizującą się m.in. w wyrównywaniu szans edukacyjnych, Fundacją Agory, Wydawnictwem Pedagogicznym OPERON oraz Fundacją Orange. Partner programu „Gazeta Wyborcza” informował opinię publiczną o działaniach uczniów, opublikował wybrane materiały edukacyjne i wraz z portalem www.wyborcza.pl  prowadził cykle redakcyjne związane z programem.