• Aktywna Tablica

• Nasza szkoła przystąpiła do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – „AKTYWNA TABLICA”. Złożone przez naszą szkołę wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, dzięki temu szkoła otrzymała wsparcie finansowe w formie dotacji Rządowej w wysokości 80% oraz z dotacji w formie wkładu własnego z budżetu gminy Poczesna  w wysokości 20%.

Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii, umożliwienie szerokiego wykorzystywanie TIK i doprowadzenie do upowszechnienia interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych z różnych przedmiotów. Ważnym aspektem i celem dodatkowym Programu jest również umożliwienie uczniom rozwijania ich zainteresowań  i uzdolnień w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Cel główny Programu będzie realizowany przez cele szczegółowe:

• rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, w szczególności w zakresie posługiwania się TIK w procesie kształcenia lub uczenia się;
            • kształtowanie kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym umiejętności pracy zespołowej;
            • rozwój postaw kreatywności, przedsiębiorczości uczniów i nauczycieli;
            • wspieranie innowacyjnych metod pracy;
            • wykorzystanie w praktyce szkolnej zastosowań w różnych konfiguracjach pomocy dydaktycznych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem TIK.

Przystąpienie do Programu łączy się z obowiązkiem zrealizowania przez szkołę następujących zadań:

1.    uczestniczenia przez przynajmniej jednego nauczyciela szkoły w konferencjach i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu;

2.    uczestniczenia przez przynajmniej jednego nauczyciela szkoły w międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu, w tym:

o   udziale w co najmniej 3 spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli,

o   zorganizowaniu w szkole, w ramach uczestnictwa w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, co najmniej dwóch lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu,

o   dzieleniu się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami z innymi nauczycielami przez udostępnianie w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, w szczególności opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK, przykładów dobrych praktyk;

3.    wyznaczenie szkolnego e-koordynatora (którego zadaniem jest koordynacja działań  w zakresie stosowania TIK w szkole) oraz powołanie nauczycielskich zespołów samokształceniowych, które wspierają dyrektora i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK;

4.    wykorzystywania TIK na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w każdym oddziale szkoły począwszy od dnia zainstalowania i uruchomienia pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach Programu;

5.    sporządzenie sprawozdania z realizacji zadań wynikających z udziału w Programie, obejmującego zadania z pkt 1-4 oraz:

o   ocenę wpływu stosowania TIK w szkole na zaangażowanie nauczycieli w proces nauczania i uczniów w proces uczenia się,

o   charakterystykę problemów i barier w realizacji Programu;

6.    wypełniania ankiet dotyczących realizacji Programu;

7.    udziału w badaniach na potrzeby przeprowadzenia ewaluacji Programu.

W listopadzie 2021 roku zostały zainstalowane dwa monitory interaktywne w pracowniach szkolnych dla wzbogacenia zajęć dydaktycznych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowiku

W ramach Programu przeprowadzono dla kadry pedagogicznej szkolenie z obsługi monitorów interaktywnych. Zdobyte umiejętności sprawią, że wielu nauczycieli będzie mogła wykorzystywać nowoczesny sprzęt na prowadzonych przez siebie zajęciach w codziennej pracy.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ „AKTYWNA TABLICA”

1.    Stworzenie zakładki na internetowej stronie szkoły i zamieszczanie informacji o realizacji programu.

2.    Powołanie zespołu i wyznaczenie koordynatora programu

3.    Przygotowanie planu pracy

4.    Przeprowadzenie zaplanowanych działań

5.    Ocena realizacji zaplanowanych zadań

Za sprawną realizację Programu odpowiedzialny jest e-koordynator pani Agnieszka Piątkowska. Na cały rok szkolny koordynator projektu, zaplanował działania związane z wykorzystaniem TIK w edukacji. Został powołany Nauczycielski Zespół Samokształceniowy, którego celem jest wspieranie dyrektora i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK.

Nauczycielski Zespół Samokształceniowy:

Agnieszka Kowalkowska

Ewa Piątkowska

Monika Matysiak

Nasza placówka utworzyła w ramach Programu międzyszkolną sieć współpracy  ze Szkołą Podstawową w Hucie Starej B.