• Lekcja muzealna  w Rezerwacie Archeologicznym  w Częstochowie
          • Lekcja muzealna w Rezerwacie Archeologicznym w Częstochowie

•    26 października 2022r. w ramach realizacji zajęć edukacji regionalnej uczniowie klasy 2, 4, 5 i 6 wzięli udział w lekcji muzealnej poświęconej historii początków ziem miasta Częstochowy. Rezerwat Archeologiczny jest wyjątkowym miejscem nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Prezentuje „in situ” bowiem położony jest w swoim oryginalnym, pierwotnym, naturalnym miejscu i odkrywa fragment nietypowego cmentarzyska ludności kultury łużyckiej sprzed ok. 2500 lat.  W Rezerwacie Archeologicznym Kultury Łużyckiej w Częstochowie uczniowie poznali niezwykłe, a niektóre jedyne na świecie eksponaty sprzed 2500 lat. Wysłuchali interesującego wykładu na temat cmentarzyska kultury łużyckiej, powstania pierwszych osad, stroju i zdobnictwa ludzi z epoki żelaza i brązu. Po zajęciach w oparciu o wystawę stałą, przyszedł czas na warsztaty zatytułowane „Nie święci garnki lepią” gdzie uczniowie mieli okazję lepić naczynia z gliny metodą stosowaną w pradziejach. Nie było łatwo, ale nasi uczniowie poradzili sobie z zadaniem i naczynia ulepione z gliny zabrali ze sobą do domu. Lekcja muzealna nie tylko merytorycznie ale i w sposób praktyczny przybliżyła nam dzieje dawnych ludzi, żyjących na naszym terenie.

Agnieszka Piątkowska, Anna Mrozek