• Zajęcia integracyjne

• „Ludziom żyje się lepiej, kiedy wzajemnie się o siebie troszczą!”

John C. Maxwell

Szkoła dba o dobre samopoczucie uczniów w tym także uczniów z Ukrainy. Wzięli oni udział w zajęciach integracyjnych. Celem spotkania było nawiązanie bliższych relacji między nimi.  Zabawom towarzyszył śmiech i radość, co na chwilę pozwoliło zapomnieć uczniom o dramatyzmie w ich ojczyźnie.

Monika Matysiak

•                          „Klub Czterech Żywiołów”
          • „Klub Czterech Żywiołów”

•      Od 01 września 2021r.  do 10 marca 2022r. w ramach zajęć rozwijających realizowano z uczniami kl.3 projekt edukacyjny „Klub Czterech Żywiołów” w wymiarze 1 godziny tygodniowo.

Cele główne projektu:

– rozwijanie i pogłębianie zainteresowań przyrodniczych uczniów,

– promowanie postaw ekologicznych, znajomości mechanizmów związanych z energią,

– rozbudzanie ciekawości świata, chęci dociekania i eksperymentowania,

– indywidualne podejście do ucznia

Cele szczegółowe:

– zapoznanie uczniów z podstawowymi terminami z zakresu przyrody,

– wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyku kontrolowania zużywanej energii i jej oszczędzania,

– wyrobienie u dzieci trwałych nawyków i zachowań właściwych dla ekologicznego stylu życia.

- rozwijanie umiejętności autoprezentacji.

Podczas realizacji projektu uczniowie wykonywali zadania dotyczące żywiołów Ziemi tj: woda, powietrze, ziemia  i ogień zdobywając odpowiednie sprawności (po 4 sprawności z 5 możliwych z każdego żywiołu). Działania uczniów związane były z min: obserwacjami przyrody, doświadczeniami, wyszukiwaniem informacji na podany temat z różnych źródeł, wykonywaniem prezentacji, przedmiotów związanych z opracowywanym żywiołem, itp. Zadania te uczniowie wybierali spośród różnych propozycji i przygotowywali do zaprezentowania w szkole przed kolegami z klasy i opiekunem projektu.

Wszyscy uczestnicy projektu głęboko zaangażowali się w opracowywanie wybranych zadań, co udało się nam uchwycić podczas zajęć podsumowujących każdy z żywiołów w formie plakatów. Zawisły one na korytarzu szkolnym, aby uczniowie z innych klas mogli zobaczyć i poczytać o efektach ich pracy. Gazetki cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymali: odznaki (arcymistrza, mistrza, członka klubu), dyplomy i pamiątkowe książki związane z tematyką przyrodniczo- ekologiczną. No, i oczywiście wiedzę i umiejętności, które zdobyli podczas zajęć.  Największą liczbę punktów i tytuł arcymistrza uzyskał Maksymilian Drewniak.

Taki projekt edukacyjny wart jest realizacji, zwłaszcza z takim zaangażowaniem uczniów!

Dziękuję dzieciom i ich rodzicom za wkład i udział!

Koordynator i realizator projektu- A.Konopka

• POMAGAMY UKRAINIE

• DRODZY RODZICE, UCZNIOWIE, WSZYSCY PRACOWNICY SZKOŁY I PRZEDSZKOLA

Zwracam się z apelem o włączenie się naszej społeczności szkolno-przedszkolnej w akcję pomocy dla Ukrainy, prowadzonej przez Samorząd Gminy Poczesna i Gminne Centrum Kultury Informacji w Poczesnej.

Na terenie naszej placówki akcję koordynuje Szkolne Koło Wolontariatu, które do18 marca 2022 r. będzie prowadzić w szkole zbiórkę:

-  artykułów żywnościowych o wydłużonym terminie przydatności,

-  artykułów chemicznych,

-  higieny osobistej,

- leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, opatrunków, proszków do tamowania krwawienia, płynów do dezynfekcji ran,

-  mleka modyfikowanego, zupek, kaszek dla najmłodszych,

-  ponadto przyjmujemy dla uchodźców: koce, kołdry, poduszki, śpiwory, pościel.

Dary zostaną przekazane do Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, a następnie do siedziby Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” w Częstochowie.

Dary można przynosić do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku do 18 marca 2022 r.

Z góry dziękujemy za pomoc i wsparcie tej inicjatywy.

Dyrektor Iwona Skęda