• 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi.
          • 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi.

          •      Na świecie obchodzi się go nieprzerwanie od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zapoczątkowane zostały w latach 90  XX wieku.
                  Do zainicjowania święta przyczynił się amerykański senator Gaylord Nelson po katastrofie ekologicznej, do której doszło w styczniu 1969 roku u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wtedy to z uszkodzonej platformy wiertniczej wydobyło się kilkaset tysięcy galonów ropy. Zdarzenie doprowadziło do śmierci wielu delfinów, ptaków, ryb i innych morskich zwierząt oraz dewastacji środowiska na wiele lat.

                 W tym dniu zwraca się szczególną uwagę na promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie świadomości dotyczącej wspólnego kształtowania przyszłości planety. Przypomina się wtedy o właściwym segregowaniu śmieci, sadzeniu drzew, oszczędzaniu wody oraz innych czynnościach wpływających bezpośrednio na kondycję Ziemi.
                Uczennice klasy IV, V i VII przygotowały dla uczniów i przedszkolaków widowisko ekologiczne pokazujące skutki nadmiernego zanieczyszczenia środowiska na mieszkańców lasu. Następnie wszyscy uczniowie zaśpiewali wspólnie piosenkę ekologiczną „Zielony dom”. Uczennice klasy V przy akompaniamencie gitary zaśpiewały piosenkę o wspaniałej przygodzie, która może nas spotkać podczas podróżowania, oraz o tym, że mamy tylko jeden świat.

                 Dziękuje wszystkim występującym za świetne przygotowanie i wszystkim, którzy pomagali nam przygotować uroczystość.

             

                                                                                                                                   Ilona Sokołowska

        • Przyroda w piaskownicy - Ukształtowanie terenu.
          • Przyroda w piaskownicy - Ukształtowanie terenu.

          •      Dzisiaj pogoda sprzyjała organizacji zajęć w terenie. Na przyrodzie, na terenie placu szkolnego
            w piaskownicy uczennice miały okazje samodzielnie „zbudować” różne formy ukształtowania krajobrazu. Podzielone na trzy grupy tworzyły:
              - teren płaski, równinny

              - wzniesienia różnej wysokości (pagórek, wzgórze, góra), jako formy wypukłe,
              - określały ich elementy (stok, zbocze strome i łagodne, podnóże),
              - formowały formy wklęsłe (dolina i kotlina).
            Po powrocie do klasy dziewczynki wykonywały ćwiczenia utrwalające, dotyczące pojęć poznanych na zajęciach w terenie.
                                                                                                                                             Ilona Sokołowska

          • "Najpiękniejsza Palma Wielkanocna"

          • Gratulujemy Hani Dróżdż uczennicy klasy pierwszej za zajęcie II miejsca w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Najpiękniesza Palma Wielkanocna" organizowanym przez SP we Wrzosowej.

        • Dzień Dobrego Słowa
          • Dzień Dobrego Słowa

          •   Uczniowie klasy II dołączyli do obchodów ogólnopolskiego Dnia Dobrego Słowa. Własnoręcznie zrobione kwiaty miały za zadanie poprawić nastrój i samopoczucie w społeczności szkolnej. 

          • Konkurs "Mój Przyjaciel Plastuś" rozstrzygnięty.

          •    Miło nam ogłosić, że w konkursie "Mój Przyjaciel Plastuś" organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Poczesnej I miejsce zajął Paweł Tomza i wyróżnienie otrzymała Julia Adamska, uczniowie z klasy pierwszej. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          • Klasa VIII w CKZiU w Częstochowie.

          •      Przed ósmoklasistami trudna decyzja - wybór drogi dalszego kształcenia.  7 kwietnia odwiedziliśmy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką placówki, mieli możliwość pracy w programie komputerowym, umożliwiającym projektowanie przedmiotów. Samodzielnie sterowali obrabiarką CNC, poznali także ogólne tajniki pracy elektryka i fryzjera.

            Doradca zawodowy Monika Matysiak

        • „Dzień bez plecaka”
          • „Dzień bez plecaka”

          • W poniedziałek 04.04.2022r. Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień bez plecaka” (z ang. „no backpack day”) w naszej szkole. Wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły bez plecaków i toreb. Zabawa polega na tym, by przynieść do szkoły wszystkie potrzebne książki, zeszyty spakowane w dowolny, śmieszny sposób. 

               Dzień bez plecaka wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. Mongai Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zaczęła działać we własnej szkole, zainteresowała tematem nauczycieli i społecznością szkolną.

               Dlatego Dzień bez plecaka w USA organizowany jest po to, aby zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

               W Polsce Dzień bez plecaka traktowany jest głównie jako zabawa, forma integracji. Nasza szkoła również przystąpiła do zabawy.

               Nasi koledzy i nasze koleżanki wykazały się wielką kreatywnością. Wyobraźnia naszych kolegów i koleżanek zadziałała, a efekty można było zobaczyć na korytarzach i w klasach. Pomysły naszych koleżanek i kolegów były bardzo śmieszne a czasami praktyczne.

              I tak, książki można było zobaczyć: w koszach, pufach, zabawkach, walizkach, skrzynkach, szufladach, klatkach, garnkach, śpiworach.

              Dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy i mamy nadzieję, że za rok powtórzymy „Dzień bez plecaka” w naszej szkole.

             

            Źródło - https://mamotoja.pl/dzien-bez-plecaka-co-to-za-swieto-kiedy-sie-je-obchodzi

             

                                                                                                    Samorząd Uczniowski

             

        • Rajd pieszy do Olsztyna
          • Rajd pieszy do Olsztyna

          •            W środę 23 marca uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w rajdzie do Olsztyna. Uczniowie maszerując  poznawali walory krajobrazowo – przyrodnicze najbliższej okolicy, obserwowali przyrodę i szukali zwiastunów wiosny. Rozpoznawali porosty nadrzewne i naziemne, które są wskaźnikami czystości powietrza, budzące się do życia rośliny oraz liczne ostańce wapienne.

                      Przypomnieliśmy również historię zamku wzniesionego w drugiej połowie XIII w. w Olsztynie jednego z największych i najbardziej efektownych reliktów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej na szlaku Orlich Gniazd.

                      Zwracaliśmy uwagę na właściwe zachowanie się na szlaku kształtując postawy proekologiczne. Uczniowie mogli poprzez aktywne spędzanie czasu integrować się rozmawiając ze sobą w różnych grupach na interesujące ich tematy. Wędrówce sprzyjała piękna, słoneczne pogoda i chociaż w większości zmęczeni, z bolącymi nogami, wróciliśmy zadowoleni z uśmiechem na twarzy, po pokonaniu około 15 km do domu.

                                                                        Ilona Sokołowska, Agnieszka Piątkowska

        • Pierwszy Dzień Wiosny
          • Pierwszy Dzień Wiosny

          •         Pierwszy Dzień Wiosny to w naszej szkole również Dzień Samorządności. Wybrani uczniowie z klasy 8 przeprowadzili lekcje w klasach 1-3, czyniąc dzisiejsze zajęcia innymi niż zwykle.

                    Następnie wszystkie klasy udały się nad rzekę w celu pożegnania Zimy, a przywitania Wiosny. Wszyscy mamy nadzieję, że symboliczne topienie Marzanny na dobre zabrało Zimę, a pozostawiło Wiosnę.

                    W pierwszy Dzień Wiosny został zorganizowany również Talent Show

                  Można było pochwalić się i zaprezentować swój talent indywidualnie bądź klasowo. Okazało się, że nasza młodzież szkolna jest bardzo utalentowana: wokalnie, plastycznie, tanecznie i sportowo. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie.

                 Gratulujemy również naszej nowej koleżance z Ukrainy niesamowitego talentu plastycznego, a słowa które skierowała do nas o pomocy Polaków dla Ukrainy na długo pozostaną w naszej pamięci i w sercach.

            Samorząd Uczniowski

             

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słowiku
        • (+48) 34 3 275 523
        • ul. Podlaska 4 42-263 Słowik Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych