• Z wizytą w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie
          • Z wizytą w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie

          •     Szkolne Koło Wolontariatu  zorganizowało zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt z schroniska w Częstochowie. Uczniowie naszej szkoły okazali wielkie serca i zebrane dary dla psów i kotów dnia 21.12.2022r. dostarczył opiekun SKW.

                        Głównym założeniem i celem akcji było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom. Kolejnym celem było rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, uwrażliwienie uczniów na sprawy społeczne i pokazanie, w jaki sposób sami mogą pomóc i wpłynąć na poprawę sytuacji zwierząt.

            Szkolne Koło Wolontoriatu

        • Zajęcia z wykorzystaniem Laboratorium Przyszłości.
          • Zajęcia z wykorzystaniem Laboratorium Przyszłości.

          •     Uczniowie naszej szkoły rozbudzają swoją kreatywność na różnorodnych zajęciach. Pomagają im w tym pomoce, które otrzymaliśmy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Wśród nich są również klocki konstrukcyjne. Na zajęciach świetlicowych i biologii wykorzystano je do budowania różnorodnych elementów przyrody.

             

        •  Projekt antysmogowy
          •  Projekt antysmogowy

          •   Nasza szkoła przystąpiła do programu Edukacyjna Sieć Antysmogowa, który jest programem informacyjnym na rzecz czystego powietrza. Na budynku naszej szkoły umieszczono miernik jakości powietrza, który poprzez odpowiedni kolor światła i informacje na wyświetlanym poniżej pasku informuje o jakości powietrza w naszej okolicy. Nasi uczniowie na zajeciach szkolnych otrzymali podstawowy zasób informacji na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza i sposobów jego ograniczenia.

                  Zapraszam na  stronę esa.nask.pl, gdzie uzyskaję Państwo wiele ważnych informacji na temat stanu powietrza, jego zanieczyszczeń i sposobów ich unikania. Poprzez stronę można codziennie sprawdzać stan powietrza w naszej okolicy.

        • Szkolny konkurs kolęd
          • Szkolny konkurs kolęd

          •    15 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbył się SZKOLNY KONKURS KOLĘD PASTORALEK I PIEŚNI BOŻONARODZENIOWYCH

            "DZISIAJ W BETLEJEM WESOŁA NOWINA" Do konkursu zgłosiło się 10 uczestników. W dzisiejszych przesłuchaniach wzięło udział 5 uczestników. Komisja po wysłuchaniu młodych wokalistów przyznała: (w kategorii klas I -III) I miejsce Izabeli Grudniewskiej, II miejsce Aleksandrze Mikołajczyk, III miejsce Dariuszowi Walentek. Wyróżnienie otrzymał Dominik Okraska.               W kategorii IV - VI Wiktoria Walentek zajęła I miejsce.

            Wszystkim gratulujemy. Zapraszamy za rok.

            Grzegorz Leonarcik

        • Super bohaterzy nauki
          • Super bohaterzy nauki

          •    Klasa III bierze udział w zajęciach edukacyjnych, dzięki którym poznają mechanizmy działania wielu zjawisk przyrodniczych: dowiedzą się, dlaczego statek unosi się na wodzie, skąd się bierze para wodna czy jak działa fala dźwiękowa. Będą trenować współpracę i samodzielne myślenie. Do tej pory ćwiczyli pracę w grupach i rozróżniali emocje, jakie mogą okazywać ludzie oraz zwierzęta. Swoimi umiejętnościami aktorskimi mogli pochwalić się podczas odgrywania wielu tematycznych scenek. Wiele ciekawych zagadek wciąż dla uczniów jest do odkrycia. 

                    Monika Matysiak

        • Gratulacje!
          • Gratulacje!

          •    Uczeń klasy III Wojciech Figzał zdobył  II miejsce w XXI Powiatowym Konkursie Plastycznym "Tradycyjne Ozdoby Choinkowe". Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Częstochowie i Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Natomiast celem konkursu jest poszerzenie i propagowanie wiedzy o polskich zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych. Życzymy dalszych sukcesów.  

                                                                                                        Monika Matysiak

        • Dzień Praw Dziecka i Człowieka
          • Dzień Praw Dziecka i Człowieka

          •              Zespół Szkolno – Przedszkolny w Słowiku brał udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

                         W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierając je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego. 

                         W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszył szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.  

                         Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpił także Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słowiku, który zorganizował w ramach tego dnia „Niebieski Dzień”. Uczniowie z  klas 1-8 w tym dniu przyszli ubrani na niebiesko. Na apelu, zostały przypomniane prawa dziecka, ale również obowiązki wynikające z praw. We wszystkich klasach, na zajęciach z wychowawcą zostały przeprowadzone lekcje na temat praw i ich przestrzegania. Dzieci rysowały swoje prawa, oglądały filmiki i rozwiązywały zadania z materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Organizację  UNICEF. Z powstałych prac wykonanych przez naszych uczniów została utworzona gazetka.

            Projekt Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022 miał na celu

            -  Przekazanie wiedzy oraz kształtowanie świadomości uczniów na temat znaczenia praw dziecka,

            -  Przybliżenie zagadnień dotyczących praw dziecka społeczności szkolnej i przedszkolnej,                                    - Włączenie placówki w uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

                     Natomiast klasa 7 i 8 z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przed 10 grudnia na zajęciach z pedagogiem szkolnym wzięła udział  w Maratonie Pisania Listów. Inicjatorem akcji jest organizacja Amnesty International, która działa na rzecz osób, rodzin, społeczności na całym świecie, których prawa są naruszane. Wsparcie okazane ludziom na całym świecie, którzy są niesłusznie osądzeni, krzywdzeni ma wielką moc dla nich samych oraz dla pomagających. Młodzi ludzie uczą się dzięki temu społecznej wrażliwości, zwracają uwagę na prawa swoje i innych. Kilka słów może sprawić przyjemność drugiej osobie i umocnić ją jeszcze bardziej w tym co robi. 

                    W tym roku motywem przewodnim Maratonu było prawo do pokojowych zgromadzeń. Okazaliśmy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!

                Wszystkie działania dotyczące projektu przełożyły się na zwiększenie świadomości uczniów na temat praw dziecka i człowieka. 

            Koordynator projektu – Agnieszka Piątkowska

             

        • Maraton Pisania Listów 2022
          • Maraton Pisania Listów 2022

          • Uczniowie klasy VII i VIII pisali słowa wsparcia w ramach "Maratonu Pisania Listów". Inicjatorem akcji jest organizacja Amnesty International, która działa na rzecz osób, rodzin, społeczności na całym świecie, których prawa są naruszane. Wsparcie okazane ludziom na całym świecie, którzy są niesłusznie osądzeni, krzywdzeni ma wielką moc dla nich samych oraz dla pomagających. Młodzi ludzie uczą się dzięki temu społecznej wrażliwości, zwracają uwagę na prawa swoje i innych. Kilka słów może sprawić przyjemność drugiej osobie i umocnić ją jeszcze bardziej w tym co robi.

            Pedagog szkolny Monika Matysiak

        • Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego.
          • Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego.

          •    Dnia 8 grudnia 2022r. w klubie Politechnik w Częstochowie odbył się XIII Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego organizowany przez Starostwo Powiatowe. Naszą szkołę reprezentowali: w kat. klas I - IV (23 uczestników) Dariusz Walentek - uczeń klasy I i w kat. klas V -VIII (28 uczestników) Wiktoria Walentek uczennica klasy VI. Dariusz Walentek zdobył III miejsce, a Wiktoria Walentek wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy uczniom i ich rodzicom. Życzymy dalszych sukcesów.

            Uczniów do konkursu przygotował Grzegorz Leonarcik

        • ,,Mamy kota na punkcie mleka”
          • ,,Mamy kota na punkcie mleka”

          •     Bezpłatny program prowadzony przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Program ten promuje zdrowe nawyki żywieniowe i walory odżywcze mleka i przetworów mlecznych kluczowych w prawidłowym rozwoju młodego organizmu. Uczniowie klasy II i III wykonywali wiele zadań, które Kot Mleczysław przygotował dla nich. Z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali zagadki i łamigłówki, dzięki którym dowiedzieli się jak szeroka jest gama produktów mlecznych, które stanowią prawdziwą bombę witamino – mineralną złożoną z łatwo przyswajalnego białka, wapnia, magnezu, potasu, witamin z grupy B, witamin A, D, E, K zapewniających zdrowie i kondycje dzieci.

                                                                               Anna Mrozek, Monika Matysiak

        • Niecodzienny gość
          • Niecodzienny gość

          •   Szkołę w Słowiku odwiedził Mikołaj spod znaku piłeczki i rakietki do tenisa stołowego trener Pan Henryk Pałasz. Przywiózł prezenty dla naszych tenisistów stołowych, którzy dzielnie i z sukcesami reprezentują Gminę Poczesna i Zespół Szkolno - Przedszkolny w Słowiku. Oczywiście w podziękowaniu był również prezent dla naszego trenera Pana Pałasza.

             

             

        • Mikołaj w naszej szkole
          • Mikołaj w naszej szkole

          •    We wtorek 6 grudnia do naszej szkoły przybył  Św. Mikołaj, długo wyczekiwany gość. Mikołaj odwiedził uczniów z naszej szkoły i podarował im mini upominek. W każdej klasie podczas spotkania panował mikołajkowy klimat. Wszystkie dzieci podziękowały Mikołajowi i jego pomocnikowi za miłą niespodziankę i obiecały, że przez cały rok będą grzeczne, nie będą sprawiały kłopotów swoim rodzicom i będą słuchały swoich nauczycieli.

            Do następnego roku, drogi Mikołaju!!!

        • Gratulujemy!!!
          • Gratulujemy!!!

          •   Eryk uczeń klasy III otrzymał wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym dla uczniów klas I-III ,,JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Nieradzie pod patronatem Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy. Celem konkursu było: poszerzanie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zainteresowanie uczniów, nauczycieli i rodziców problematyką bezpieczeństwa na drodze najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach, szczególnie wśród dzieci rozpoczynających naukę szkolną. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Monika Matysiak

        • Prelekcja na temat wad wzroku
          • Prelekcja na temat wad wzroku

          •       W piątek 25 listopada 2022 r. gościliśmy w naszej szkole Dyrektor Ośrodka Wychowawczo- Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej Panią Ilonę Juszczyk.

                Celem spotkania było uświadomienie naszym uczniom problemów z jakimi spotykają się Niewidomi i Niedowidzący. Pani Ilona jest również tyflopedagogiem i kierownikiem Delegatury w Częstochowie Polskiego Związku Niewidomych w swojej pracy zawodowej wspiera osoby niewidome min. jako instruktorka pisma punktowego Braille'a. Na spotkaniu dzieci mogły zobaczyć książki brajlowskie. Spotkanie miało na celu uwrażliwić naszych uczniów w jaki sposób można pomóc osobom z wadą wzroku.

                 Podczas spotkania odbyła się również prelekcja dotycząca wad wzroku. Od Pani Ilony dowiedzieliśmy się jak wygląda jej dzień w domu, w pracy i z jakimi problemami boryka się na co dzień. Dowiedzieliśmy się również, co można zrobić, aby ludziom niewidomym żyło się lepiej, wygodniej i łatwiej.

            Serdecznie dziękujemy Pani Ilonie za przybycie do naszej szkoły i życzymy wszystkiego najlepszego!!!

            Monika Matysiak

        • Gratulacje!!!
          • Gratulacje!!!

          •   17 listopada 2022 r. odbyła sie Gala X Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". Podczas gali nasza finalistka Wiktoria Walentek z klasy 6 odebrała dyplom i nagrodę.

            Serdecznie gratulujemy!!!

        • "Smashed Polska"
          • "Smashed Polska"

          •     Klasa VIII wzięła udział w zajęciach z cyklu "Smashed". Program "Smashed" to historie młodych ludzi z interaktywnym narzędziem do nauki, dzięki czemu uczniowie mają wpływ na losy bohaterów. Celem programu jest zniechęcnie osób nastoletnich do sięgania po alkohol poprzez pokazanie przykładów z życia nastolatków i inspirowanie, aby pomyśleli o tym temacie. Uczniowie obserwowali, badali i zastanawiali się nad istotnymi kwestiami dotyczącymi zjawiska spożywania alkoholu przez osoby nieletnie.

            Pedagog Monika Matysiak

        • Poznajemy zawody
          • Poznajemy zawody

          •        W czwartek 17 listopada 2022 r. klasa 8 w ramach zajęć z doradztwa zawodowego odbyła wycieczkę pieszą do Stacji Rejonu Wysokich Napięć we Wrzosowej.

                Dzięki uprzejmości Kierownika Wydziału Usług Specjalistycznych Tauron Dystrybucja mogliśmy zwiedzić pomieszczenia i teren Rejonu Wysokich Napięć we Wrzosowej. Dowiedzieliśmy się skąd bierze się energia i w jaki sposób dostarczana jest do domów, mieszkań, zakładów i fabryk. Dowiedzieliśmy się również, że firma Tauron jest jedną z największych grup energetycznych w kraju działa głównie na południu Polski i jest nastawiona na rozwój i innowacje.

               Wysłuchaliśmy bardzo uważnie prelekcji na temat funkcjonowania najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych w energetyce. Zapewne przydatne były dla nas informacje, że TAURON Dystrybucja prowadzi działania związane z promowaniem zawodów elektryka i energetyka, bowiem firma współpracuje z zawodowymi szkołami średnimi na terenie Częstochowy. Zostaliśmy przekonani, że praca energetyka jest ciekawa, potrzebna i perspektywiczna.

            Agnieszka Piątkowska wychowawca klasy 8

             

        • "Z ekonomią na Ty"
          • "Z ekonomią na Ty"

          • "Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki
            danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla
            jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim."
            Henry Hazlitt,"Ekonomia w jednej lekcji"
            Uczniowie klasy III uczestniczyli przez kilka tygodni w zajęciach "Z ekonomią na Ty" wprowadzających ich w świat ekonomii i przedsiębiorczości. Celem zajęć było kształtowanie już u dziewieciolatków świadomej postawy konsumenta i obywatela, zachęcenie ich do częstego wykorzystywania przez nich narzędzi matematyki w życiu codziennym, a także kształcenie myślenia matematycznego. Zgodnie z sentencją Henry'ego Hazzlitta ważne jest rozbudzenie w uczniach ciekawości zagadnieniami z zakresu przedsiębiorczości, marketingu, logiki.

            Na zajęciach zapoznali się z rolą pieniądza w życiu. Poznali czynniki wpływające na ostateczną cenę produktu, za pomocą schematu przedstawiali produkcję różnych przedmiotów. Uczniowie potrafią opowiedzieć jaką wartość ma praca ludzka. Wielkim zaangażowaniem wykazali się podczas wyszukiwania informacji o walutach w danych krajach. Ostatnim etapem cyklu zajęć był wyjazd do Częstochowskiego Banku Spółdzielczego JURA
            BANK w Poczesnej, tam dowiedzieli się w jaki sposób pracuje bank, na czym polega praca bankowca.
            Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania Pracownika Banku i mnóstwo pytań także zadawali.
            Dziękujemy Kierownictwu i Pracownikom Banku za miłe przyjęcie i fachowe odpowiedzi na pytania dzieci.

            Wychowawca klasy III
            Monika Matysiak

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słowiku
      • (+48) 34 3 275 523
      • ul. Podlaska 4 42-263 Słowik Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych