Nasza szkoła przyłączyła się do konkursu „Szkoła międzypokoleniowa”. Konkurs skierowany był do szkół podstawowych i ponadpodstawowych podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Zadaniem szkół biorących udział w rywalizacji było zaangażowanie uczniów i zorganizowanie z nimi międzypokoleniowych warsztatów dla seniorów dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu.
W ramach powyższego konkursu nasze działania rozpoczęliśmy od kampanii informacyjnej w środowisku lokalnym oraz wśród uczniów naszej szkoły. Na nasz apel odpowiedziały działające na terenie naszej gminy organizacje: Koło Gospodyń Wiejskich "Feniks" w Słowiku- 5 seniorów oraz Stowarzyszenie Stacja Rozwoju "Słowikor" w Słowiku- 6 seniorów. Rolę mentorów i opiekunów seniorów przyjęli uczniowie klasy VIII. Koordynatorem konkursu był nauczyciel informatyki. Warsztat wstępny dla uczniów podzielony został na dwa spotkania. Uczniowie zapoznali się z tematyką zajęć, podzielili zadaniami, zostali uwrażliwieni na trudności z jakimi mogą borykać się seniorzy podczas korzystania z komputera i Internetu.
W ramach 6 warsztatów przeprowadzonych przez uczniów w okresie od 7. 02. 2025 do 14. 03. 2025 seniorzy zapoznali się z:
- zakładaniem skrzynki pocztowej,
- korzystaniem z komunikatorów np. WhatsApp, Messenger, Facebook,
- korzystaniem z przeglądarki,
- bezpieczne strony internetowe,
- wyszukiwaniem w Internecie interesujących ich wiadomości np. kalendarz ogrodnika,
- darmowymi programami antywirusowymi - instalacja i korzystanie - tworzeniem silnych
haseł,
- logowaniem do mediów społecznościowych,
- aplikacjami, stronami umożliwiającymi: oglądanie filmów, słuchaniem podcastów, audiobooków, korzystanie z gier online, kursów i warsztatów online - korzystaniem z wirtualnych spacerów: np. muzea, wystawy, mapy online,
- załatwianiem urzędowych spraw na platformach i w aplikacjach np. gov.pl, e-urząd, Internetowe Konto Pacjenta (IKP), mObywatel,
- sposobami ochrony przed oszustwami internetowymi: np. rozpoznawanie fałszywych stron internetowych, e-maili, wiadomości SMS, zasadami ochrony przed oszustami internetowymi np. "metoda na wnuczka", wyłudzeniami danych osobowych, pieniędzy, fałszywych zbiórek, fałszywymi biurami podróży.
Każdy warsztat kończył się burzliwą dyskusją i wymianą doświadczeń na temat korzystania z technologii cyfrowych w życiu codziennym. Seniorzy oglądali krótkie filmiki dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu: "Seniorze- spotkajmy się w sieci", "Bądź cyberbezpieczny".
W dniu 19. 03. 2025r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Szkoła międzypokoleniowa" na którym wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty. W celu integracji międzypokoleniowej w spotkaniu brała udział cała społeczność szkolna.
Efektem udziału w projekcie jest:
- nabycie i rozszerzenie kompetencji cyfrowych przez seniorów,
- poznanie treści związanych z bezpieczeństwem w Internecie,
- nabycie pewności w korzystaniu z nowych technologii,
- wzrost integracji międzypokoleniowej,
- zacieśnienie współpracy międzyludzkiej.
Projekt spotkał się z dużą aprobacją i zainteresowaniem wśród seniorów oczekujących na kontynuowanie spotkań dotyczących korzystania z urządzeń i nowych technologii cyfrowych. W spotkaniach warsztatowych zawsze brała udział równa liczba seniorów i uczniów (harmonogram spotkań na końcu sprawozdania). Uczniowie biorący udział w projekcie wykazali się dużą dawką empatii co przyczyniło się do ośmielenie seniorów i swobodny ich udział w zajęciach oraz stworzenie rodzinnej atmosfery.
Harmonogram spotkań:
Warsztat wstępny dla uczniów: 31. 01. 2025 od 10.55 do 11.40 6- uczniów temat „Międzypokoleniowo, czyli jak?” 5. 02. 2025 od 10.55 do 11.40 6- uczniów temat: „Seniorzy i nowe technologie”
Warsztaty dla seniorów:
07. 02. 2025 od 14.30 do 15.30 - 3 uczniów, 3 seniorów temat: „Pierwsze kroki z technologią”
12. 02. 2025 od 10.50 do 12.00 - 4 uczniów, 4 seniorów temat: "Podstawy bezpieczeństwa w Internecie"
14. 02. 2025 od 8.50 do 9.50 - 5 uczniów, 5 seniorów temat: "Rozrywka w Internecie"
5. 03. 2025od 10.50 do 11.50 - 4 uczniów, 4 seniorów temat "Internet jako codzienne wsparcie"
07. 03. 2025 od 8.50 do 9.50 - 6 uczniów, 6 seniorów temat "Phishing i metoda „na wnuczka”
14.03. 2025 od 8.50 do 9.50 - 4 uczniów, 4 seniorów temat "Oszustwa w Internecie"
Koordynator konkursu - Grzegorz Leonarcik