Nacechowanie technologią XXI wieku rodzi zmiany w nauczaniu. Dostępność uczniów do urządzeń technologicznych w życiu codziennym wiąże się ze zmianami w szkołach. Jako nauczyciele musimy o tym pamiętać. Dziecko ma styczność z komputerami, telefonami już od wczesnych lat. Idąc do przedszkola ma zakodowane zabawy z urządzeniami. My Nauczyciele musimy o tym pamiętać. Idąc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata wnioskowaliśmy o dofinansowanie do kursu zagranicznego związanego z użyciem ICT na zajęciach z dziećmi już od przedszkola. Otrzymaliśmy fundusze w ramach programu systemowego POKL: Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych. Tytuł projektu: Motywacja uczniów do nauki poprzez aktywne nauczanie z użyciem narzędzi ICT- obszar matematyczno-przyrodniczy.
Na bazie zdobytych umiejętności chcemy wyjść z ofertą innowacji pedagogicznej związanej z obszarami matematyczno-przyrodniczymi. Uczniowie chętnie pracują przy pomocy nowych technologii. Jednak niektórzy z nich nie potrafią umiejętnie wykorzystać tych dobrodziejstw techniki. Program ma służyć zwiększeniu świadomości posługiwania się komputerem oraz zwiększyć motywację uczniów do nauki czego efektem ma być wzrost kompetencji z matematyki i przyrody.
Klasy oraz przedmioty objęte innowacją: Oddział przedszkolny, edukacja wczesnoszkolna (klasa II), klasy IV-VI dla wszystkich uczniów w danej klasie. Przedmiot – matematyka, przyroda.
Nauczyciele realizujący innowację:
Sylwia Kaniewska – nauczyciel matematyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowiku,
Ilona Sokołowska- nauczyciel przyrody i informatyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowiku,
Małgorzata Polaczkiewicz – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowiku,
Małgorzata Krawczyk – nauczyciel wychowania przedszkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowiku.
Ważnym elementem kształcenia jest duża korelacja przedmiotów ścisłych i uzupełnianie się przedmiotów kierunkowych: matematyki, przyrody i informatyki. Kładziony będzie nacisk na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni, rozumowania i wnioskowania przydatnych w nauce matematyki, przyrody i informatyki. Technologia informacyjna stosowana będzie do rozwiązywania problemów matematycznych.
Lekcje odbywające się w pracowni informatycznej będą opierały się o zastosowanie następujących programów edukacyjnych:
Matematyka kl. IV-VI
- Ćwiczenia interaktywne Matematyka z plusem to ponad 400 interaktywnych, animowanych ćwiczeń z matematyki na poziomie gimnazjum. Zostały podzielone według klas, działów i tematów. Charakteryzują je różne stopnie trudności, losowo generowane dane, powtórki z teorii, podpowiedzi oraz raporty z wynikami, dzięki którym uczeń śledzi swoje postępy w nauce. To unikalna pomoc naukowa, firmowana marką popularnej polskiej serii podręczników do matematyki – „Matematyka z plusem”.
- Lepsza Szkoła- Sesje z plusem - pisane poprzez wyświetlanie na tablicy multimedialnej testów,
- pozwalają obejrzeć rezultaty poszczególnych uczniów oraz całej klasy na tle wyników szkolnych i ogólnopolskich,
- pokazują, które z typów zadań sprawiają uczniom najwięcej trudności,
- umożliwiają przeanalizowanie dotychczasowych metod pracy,
- są dobrym materiałem do prezentacji wyników na wywiadówkach oraz na radzie pedagogicznej.
- GeoGebra to darmowe oprogramowanie do wspomagania nauki matematyki, przyrody dla uczniów szkół podstawowych, średnich oraz studentów. Łączy ono w sobie szereg narzędzi pomocnych w opanowaniu takich zagadnień jak geometria, algebra czy analiza matematyczna.Program z racji łatwej obsługi i sporych możliwości doskonale nadaje się jako narzędzie do wspomagania nauki zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie matematyki, jak również studentów czy prowadzących zajęcia. Oferowana funkcjonalność pozwala m.in. rysować wykresy dla wskazanych funkcji liniowych i kwadratowych, liczyć pole powierzchni figur w układzie współrzędnych, obliczać kąt pomiędzy prostymi lub punktami, wyznaczać punkty przecięcia wykresów dwóch funkcji, przesuwać obiekt o dany wektor, obracać o zadany kąt, wyliczać odległości itp. Wszelakie wprowadzone do GeoGebry obiekty wyświetlane mogą być w 3 reprezentacjach - graficznej, algebraicznej i komórkach arkusza kalkulacyjnego. Wszystkie one są ze sobą dynamicznie połączone, co pozwala na automatyczną aktualizację danych we wszystkich reprezentacjach w momencie ich zmiany w jednej z nich.
Narzędzie doskonale nadaje się również do tworzenia rysunków pomocniczych w różnego typu projektach, prezentacjach itp. Poszczególne dane i obiekty nanoszone mogą być ręcznie na układ współrzędnych, jak również automatycznie po wpisaniu wzoru funkcji. Wygenerowany wykres bardzo łatwo zapisać można na dysku w celu późniejszej modyfikacji. Dodatkowo istnieje także możliwość jego bezpośredniego umieszczenia w systemowych schowku. GeoGebra pozwala dowolnie cofać i przywracać wprowadzane zmiany.GeoGebra daje możliwość zapisu gotowego projektu do pliku GGB, a także jego eksportu do formatu HTML, PDF, PNG, EPS, SVG i EMF.
Przyroda – klasy IV-VI:
- na każdej lekcji wykorzystanie tablicy interaktywnej oraz podręcznika w postaci multibooka – wykonywanie ćwiczeń interaktywnych w celu opanowania wiadomości i umiejętności przewidzianych w tematyce zajęć oraz do utrwalania i powtarzania poszczególnych zagadnień,
- utrwalanie i powtarzanie zajęć: wykorzystanie płyt CD, Internetu, a szczególnie stron: Learning Apps.org do tworzenia własnych krzyżówek i quizów tematycznych oraz strony Tagxedo.com do tworzenia map wyrazowych,
-portal edukacyjny edu.esri.pl wykorzystanie serwisów mapowych do wyznaczania odległości i tworzenia profilu terenu oraz zadań – gier doskonalących orientację na mapach świata, Europy i Polski.
-wykorzystanie poczty elektronicznej Hotmail.com do wymiany informacji uczeń-nauczyciel oraz przesyłania prac domowych,
-przygotowywanie multimedialnych prezentacji tematycznych z wykorzystaniem programów Power Point i Oppen Office Impresse.
Klasy I- III
Poznanie wybranych figur geometrycznych
1.Tematy:
-Poznanie kwadratu, prostokąta, koła i trójkąta.
- Rysowanie w programie graficznym obrazka składającego się z poznanych figur geometrycznych. Wypełnianie narysowanych elementów kolorem.
2.Cele zajęć:
-Rozpoznawanie przez uczniów poznanych figur geometrycznych.
-Posługiwanie się programem graficznym.
3.Umiejętności uczniów
Uczeń:
- rozpoznaje i nazywa kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt
- potrafi narysować poznane figury w programie graficznym Paint
- potrafi wypełnić kolorem poznane figury
-tworzy rysunek składający się z figur geometrycznych
4. Pomoce: program graficzny Paint
Przedszkole
Tematy i cel
1.Operacyjne rozumowanie w zakresie stałości masy
1.Operacyjne ustalenie „ jest tyle samo” w zakresie tworzywa (przy obserwowanych przekształceniach)
2.Zabawa matematyczna z wierszem „RZEPKA”
2. Układanie łańcuszka złożonego z obrazków wg kolejności zdarzeń
3.Rozróżnianie strony lewej i prawej, określanie kierunków
3.Kształtowanie świadomości w schemacie własnego ciała,
4.Następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku.
4.Dostrzeganie regularności
5.Zabawy matematyczne Wiem, że jest tyle, ile było.
5.Liczenie elementów i ustalanie, ile ich jest
6.Potrafię dodawać po kilka i odejmować po kilka”
6.Dodaje i odejmuje na palcach i w pamięci podczas zabawy ruchowej z elementem liczenia;
7.Zabawy matematyczne z misiem.
7.Tworzenie rytmicznych układów