Aktualności
🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚🐚
Bezpieczne wakacje!
Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 14
"Tydzień dla Bezpieczeństwa" w naszej szkole
W ostatnich dniach roku szkolnego w naszej szkole odbył się wyjątkowy cykl działań edukacyjnych pod nazwą „Tydzień dla Bezpieczeństwa”. Celem akcji było przypomnienie uczniom, jak dbać o swoje bezpieczeństwo – w szkole, na drodze, w Internecie i podczas wakacyjnego wypoczynku.
W ramach akcji odbyły się: prelekcje o bezpiecznym wypoczynku nad wodą i w górach, zajęcia o zagrożeniach w sieci i ochronie danych osobowych. Szczególną uwagę poświęcono na temat „Bezpieczeństwa na drogach” – podczas pogadanki uczniowie utrwalili zasady bezpiecznego poruszania się po drogach jako piesi i rowerzyści. Dużą uwagę poświęcono także zasadom jazdy na hulajnogach elektrycznych i tradycyjnych. Omówiono m.in. obowiązek noszenia kasku, zakaz przewożenia pasażerów, konieczność zachowania ostrożności na chodnikach i przejazdach. Poruszony był również temat ochrony przed upałami – uczniowie dowiedzieli się, jak dbać o nawodnienie, unikać przegrzania i rozpoznawać objawy udaru słonecznego.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, rozwiązywali quizy, tworzyli hasła promujące bezpieczne zachowania. Cały tydzień przebiegał w atmosferze współpracy, zaangażowania i refleksji, nad tym, jak ważne jest dbanie o siebie i innych – nie tylko w szkole, ale i poza nią.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział! Życzymy bezpiecznych i radosnych wakacji!
Agnieszka Piątkowska
Festyn Rodzinny – Dzień Pełen Radości i Atrakcji
W słoneczny dzień 14 czerwca na terenie naszej szkoły odbył się coroczny Festyn Rodzinny, który jak zawsze przyciągnął wielu uczniów, rodziców, nauczycieli i mieszkańców okolicy. Wydarzenie obfitowało w atrakcje dla małych i dużych, tworząc wyjątkową, radosną atmosferę integracji i wspólnej zabawy.
Na scenie odbyły się barwne i pełne energii występy dzieci szkolnych i przedszkolnych – mali artyści prezentowali piosenki, tańce oraz krótkie inscenizacje, które wywoływały wzruszenie i dumę w oczach rodziców i dziadków.
Jednym z głównych punktów programu był dynamiczny pokaz judo, podczas którego młodzi sportowcy zaprezentowali swoje umiejętności i ducha fair play. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem i być może zainspiruje niejednego uczestnika do rozpoczęcia sportowej przygody.
Podczas festynu na sali sportowej odbyła się pogadanka profilaktyczna: "Nie daj się uzależnieniom" na której poruszono temat co to są uzależnienia (alkohol, narkotyki, dopalacze) oraz jaki wpływ mają substancje psychoaktywne na zdrowie psychiczne i fizyczne. Następnie przedstawiono zasady ochrony dzieci przed przemocą, nadużyciami, zaniedbaniem oraz omówiono obowiązki placówek oświatowych, instytucji kultury i organizatorów wydarzeń wobec dzieci według obowiązujących Standardów Ochrony Małoletnich.
Dużym powodzeniem cieszyła się również loteria fantowa, w której każdy los wygrywał. Dzięki hojności sponsorów i zaangażowaniu rodziców, uczestnicy mogli zdobyć atrakcyjne nagrody i drobne upominki. W tym miejscu chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować: Państwu Justynie i Tomaszowi Sitek, Panu Adamowi Morzykowi, Państwu Monice i Arkadiuszowi Dudek za ofiarowane nagrody główne. Ponadto dziękujemy za podarowanie fantów właścicielom firm: „Lemar”, „Polcar”, „MilluKids” - odzież dziecięca oraz wszystkim rodzicom i osobom które co roku pomagają w organizacji festynu.
Dużą atrakcją tegorocznego festynu była galeria prac plastycznych dzieci, która zachwycała pomysłowością i kolorami. Każda praca była wyjątkowa i stanowiła piękne świadectwo dziecięcej kreatywności.
Dla dziewczynek przygotowano wyjątkową niespodziankę – stoisko z zaplataniem warkoczyków, które cieszyło się ogromnym powodzeniem. Kolorowe warkocze dodawały dziewczynkom festynowego blasku i uśmiechu.
Nie zabrakło również kulinarnych przyjemności – zapach pyszności z grilla, hamburgery i domowe wypieki w kawiarence skutecznie kusiły gości. Wyjątkową oprawę kulinarną zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich „Feniks” w Słowiku, które przygotowało tradycyjne potrawy regionalne. Dzieci z kolei mogły wyszaleć się na kolorowych dmuchańcach, kulach wodnych, które niezmiennie były jedną z największych atrakcji festynu.
Tegoroczny festyn był nie tylko okazją do zabawy, ale także do integracji i budowania więzi między uczniami, rodzicami, dziadkami i nauczycielami. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jego organizację. Dzięki wspólnemu wysiłkowi całej społeczności szkolnej udało się stworzyć niezapomniane wydarzenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. To był dzień pełen radości, śmiechu i niezapomnianych wspomnień!
Agnieszka Piątkowska
9
Ogólnopolski Konkurs "Bądź Aktywny z Kuratorem”
W roku szkolnym 2024/25 uczniowie ZSP w Słowiku brali udział w Ogólnopolskim Konkursie "Bądź Aktywny z Kuratorem”. W ramach projektu szkoła zrealizowała 3 z 5 pięciu wymaganych zadań: ,,Taneczny trening” – uczniowie klas 1-3 wykonali taniec z dzwoneczkami ,,Jingle bells”. Nagrano 3 minutowy filmik i umieszczono na Zintegrowanej platformie Edukacyjnej oraz przesłano materiał na wskazany adres e-mailowy. W piątek 7 lutego 2025r. w naszej szkole na sali sportowej odbył się Gminny Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Sportowej Ligi Szkół Podstawowych Gminy Poczesna 2024/2025 oraz Konkursu pod nazwą ,,Bądź Aktywny z Kuratorem”. Nagrano filmik i wykonano zdjęcia, które zostały umieszczone na ZPE i przesłane na e-maila. W ramach kolejnego zadania ,,Jedz smacznie i zdrowo” uczniowie kl.1-3 wykonali plakat "Zdrowy talerzyk” przedstawiający dzienny jadłospis. Śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja z uwzględnieniem 3 porcji owoców lub warzyw. Zdjęcie umieszczono na ZPE oraz przesłano na e-maila. Podczas ostatniego zadania ,,Poznajemy obiekty sportowe i szlaki turystyczne okolicy” uczniowie klas starszych wykonali mapę z uwzględnieniem dyscyplin sportowych, aktywności promujących aktywne spędzania wolnego czasu. Zdjęcie umieszczono na ZPE oraz przesłano na e-maila.
Poniżej linki do zamieszczonych zadań konkursu ,,Bądź aktywny z kuratorem"
https://moje.zpe.gov.pl/dolacz/72181300
https://moje.zpe.gov.pl/dolacz/31110000
https://moje.zpe.gov.pl/dolacz/54095800
https://moje.zpe.gov.pl/dolacz/42054300
Koordynator: Agnieszka Kowalkowska
"GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW"
Od 10 października szkoła dołączyła do pilotażowego programu profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, zainicjowany przez Fundację UNAWEZA, jest to reakcja na obecną kondycję zdrowia psychicznego wśród młodych. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podkreśla znaczenie otwartej dyskusji o zdrowiu psychicznym.
Celem programu jest normalizowanie rozmów o zdrowiu psychicznym, rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych i samoświadomości wśród młodzieży, a także wyposażenie osób uczniowskich w narzędzia do otrzymywania wsparcia. Program dąży również do profilaktyki zachowań autodestrukcyjnych poprzez edukację i zmianę postaw.
Inspiracją do stworzenia programu były kierunki wyznaczone przez wyniki badania „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Badanie to ujawniło obraz młodzieży borykającej się z samotnością, niską samooceną, ograniczonym poczuciem wpływu na otoczenie, brakiem zaufania do profesjonalnej pomocy i wsparcia społecznego, a także z przemocą rówieśniczą i hejtem.
W ramach programu „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” zostały przeprowadzone cztery lekcje w I półroczu i cztery lekcje w II półroczu, które dostosowane były do różnych grup wiekowych: klasy I-III, IV-V, VII-VIII. Zajęcia były oparte na scenariuszach zajęć wraz z materiałami udostępnionymi przez fundację. Program wzbogacony był o miniprzewodniki z teorią i wskazówkami metodycznymi, a dla starszych grup – o filmiki od ambasadorów projektu. Zajęcia były prowadzone przez pedagoga, pedagoga specjalnego i psychologa. Liderem Projektu został pedgog specjalny Agnieszka Piątkowska, którą wspierała Koordynator województwa śląskiego Pani Agnieszka Pilch.
W projekcie MŁODE GŁOWY wspierani są również rodzice/opiekunowie, nauczyciele i nauczycielki. W ramach dodatkowych działań przygotowany został program wspierający umiejętności rodzicielskie i pedagogiczne. Jest to cykl filmów szkoleniowych, webinarów na żywo i podcastów dla opiekunów dostępny za darmo na stronie mlodeglowy.pl. udostępniany przez szkolną stronę FB.
Program Profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” został opracowany przez grono specjalistów z dziedziny pedagogiki, edukacji, psychologii czy higieny cyfrowej – zarówno przy udziale praktyków, jak i pracowników naukowych. Autorów znaleźć można w sekcji „Nasi eksperci” na stronie mlodeglowy.pl. Treści programu zostały opracowane na bazie literatury i bazy teoretycznej pod nadzorem merytorycznym sekcji oświaty Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów (www.ozzp.pl).
Program Profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” od samego początku podlega ewaluacji, która prowadzona jest przez zespół ekspertów pod kierownictwem Michała Kociankowskiego (pracownia badawcza Synergia). Całość ewaluacji dostępna będzie na stronie mlodeglowy.pl w zakładce „Opis lekcji”.
Lider projektu - Agnieszka Piątkowska
Wyniki konkursu szkolnego na logo szkoły
W naszej szkole odbył się konkurs na logo naszej szkoły, którego celem było stworzenie znaku graficznego nawiązującego do patrona szkoły – Orła Białego, a także do wartości, jakie nasza szkoła pielęgnuje na co dzień: wiedzy, szacunku i wolności.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród rodziców naszych uczniów jak i samych uczniów – napłynęło wiele kreatywnych i oryginalnych prac. Prace pokazały nie tylko talent plastyczny uczniów i rodziców, ale również ich przywiązanie do szkoły oraz znajomość symboliki narodowej.
Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną pomysłowością, a w swoich projektach często łączyli nowoczesne formy graficzne z elementami godła narodowego, biało-czerwonej flagi oraz wizerunku orła jako symbolu siły, wolności i dumy.
Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie. Pod uwagę brano m.in.: estetykę, nawiązanie do patrona szkoły, zgodność z charakterem placówki, oryginalność pomysłu.
Miło nam ogłosić, że wśród rodziców zwycięzcami zostali:
Pani Jagoda W., która zajęła I miejsce
Pani Joanna Sz., która zajęła II miejsce
Pani Inga W., która zajęła III miejsce
Natomiast wśród uczniów zwycięzcami zostali:
Roksana K. zajmując I miejsce
Joanna Sz. i Mikołaj K., zajęli II miejsce
Robert W., zajął III miejsce
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy brali udział w konkursie a zarazem wspierali swoje dzieci w pracy twórczej i inspirowali ich do działania.
Dziękujemy za zaangażowanie, kreatywność i dumę, jaką wspólnie pokazujemy jako społeczność Szkoły im. Orła Białego w Słowiku.
Agnieszka Piątkowska
Wycieczka klas I-III
- 3
Ogólnopolski konkurs z języka angielskiego LEON
W naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs z języka angielskiego LEON, w którym udział wzięli uczniowie klas I-VIII. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań językowych, sprawdzenie umiejętności językowych uczniów oraz promowanie zdrowej rywalizacji.
Uczniowie mierzyli się z zadaniami sprawdzającymi znajomość słownictwa, gramatyki oraz rozumienia tekstu pisanego. Testy były dostosowane do poziomu wiekowego uczestników i obejmowały ciekawe, zróżnicowane ćwiczenia, które wymagały logicznego myślenia i znajomości języka w praktyce.
Z dumą informujemy, że 19 uczniów naszej szkoły uzyskało wspaniałe wyniki, a Igor Sitek z kl. VIII zdobył tytuł laureata zajmując 8 miejsce - gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Poniżej wyniki konkursu naszych uczniów jeszcze raz gratulujemy!
klasa 1 Franek Dróżdż - miejsce 12,
Klasa 2 Olgierd Piatkowski - miejsce 12, Oliwier Łebkowski - miejsce 24
Klasa 3 Emma Gruzla - miejsce 16
Klasa 4 Natalia Walentek - miejsce 21, Hania Dróżdż - miejsce 21, Izabela Grudniewska - miejsce 24,
Julia Adamska - miejsce 22, Tola Gryszka - miejsce 21, Jan Szmajdziński - miejsce 25, Paweł Tomza, - miejsce 24
Klasa 5 Ewa Marek - miejsce 18, Milena Wojciechowska - miejsce 23
Klasa 7 Natalia Pokusińska - miejsce 25, Nikola Brzeczek - miejsce 27
Klasa 8 Igor Sitek- miejsce 8, Wiktoria Walentek - miejsce 12, Amelia Michałowska - miejsce 15,
Wiktor Piątkowski - miejsce 17
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania, odwagi i chęci rozwijania swoich umiejętności językowych!
Joanna Gronkiewicz, Monika Orlikowska
Zielona Szkoła - Murzasichle
W dniach od 9 do 12 czerwca 2025r. odbyła się Zielona Szkoła do miejscowości Murzasichle. Był to wyjazd edukacyjno-wypoczynkowy dla uczniów z klas III-VIII, który połączony był ze zwiedzaniem znanych miejsc w Polsce z aktywnością na świeżym powietrzu.
W pierwszy dzień w drodze do Murzasichle odwiedziliśmy Kraków. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry Królewskiej w której jako pierwszy koronował się Władysław Łokietek. Odtąd w Katedrze miały miejsce najważniejsze ceremonie państwowe. Katedra Wawelska to także miejsce pochówku polskich królów. W katedrze zobaczyliśmy Kaplicę Zygmuntowską, uznawaną za perłę renesansu w Polsce, z charakterystyczną kopułą i nagrobkami królów Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta.
Zobaczyliśmy również nagrobki: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Kazimierza Jagiellończyka, Władysława Jagiełły, królowej Jadwigi, bohaterów narodowych np. Tadeusza Kościuszki czy Józefa Piłsudskiego, poetów takich jak Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.
Na koniec zwiedzania katedry poszliśmy zobaczyć słynny dzwon Zygmunta, który zawisł na wieży w 1520 roku. Oczywiście każdy z nas musiał dotknąć serca Dzwonu Zygmunta ponieważ jest to gest mający przynieść szczęście i spełnienie marzeń, a także oddanie hołdu jednemu z najważniejszych symboli Polski.
Następnie przeszliśmy na Rynek Główny. Podczas spaceru Drogą Królewską zobaczyliśmy najważniejsze budowle Krakowa: kościół św. Wojciecha, w którym wg legendy kazania miał głosić św. Wojciech, Kościół Mariacki, Sukiennice, Ratusz, Wieżę Ratuszową, oraz pomnik Adama Mickiewicza. Niezwykłym wydarzeniem był moment wysłuchania hejnału z wieży kościoła Mariackiego. Metą spaceru stał się Barbakan stąd udaliśmy się do autokaru i ruszyliśmy do punktu docelowego czyli Modrzewiowego Dworu w Murzasichle.
W drugi dzień pobytu odbyła się wycieczka do Zakopanego - zwiedzaliśmy z przewodnikiem m.in Zespół Skoczni narciarskich – Dużą i Małą Krokiew , Bazylikę Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Następnie udaliśmy się na Krupówki gdzie mieliśmy czas na zakup pamiątek. Kolejną atrakcją dla nas był wjazd i zjazd na Gubałówkę gdzie mogliśmy podziwiać piękny widok na Tatry.
Po południu w ośrodku w którym przebywaliśmy odbył się aktywny wypoczynek, nasi uczniowie zagrali na boisku w piłkę nożną, skorzystali z zabawy na trampolinie oraz z tak zwanych dmuchańców. Największą atrakcją był park linowy na którym nasi uczniowie wykazali się sprawnością oraz koordynacją ruchową. Po takim treningu udaliśmy się na spacer przez las do pobliskiej miejscowości Małe Ciche, od przewodnika dowiedzieliśmy się jakie mamy szlaki w górach oraz jak należy zachować się w lesie gdy spotkamy niedźwiedzia czy żmiję. Wróciliśmy do pensjonatu na kolację i nie wiadomo kiedy kolejny dzień zakończył się.
Trzeciego dnia odbyła się wycieczka górska z przewodnikiem tatrzańskim do Doliny Kościeliskiej w drodze powrotnej mieliśmy okazję skosztować słynne oscypki. Po obiedzie odbył się spacer po okolicy Murzasichle, odwiedziliśmy drewniany kościółek pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata. Kościół ten stanowi perełkę architektury drewnianej w stylu podhalańskim. W środku kościoła zapoznaliśmy się z legendą powstania Murzasichle. Po kolacji odbyła się prelekcja w Izbie Regionalnej u Gąsienicy. Z prelekcji dowiedzieliśmy się o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju, wszystko to było poprzeplatane prezentacją instrumentów oraz humorem góralskim. Mieliśmy okazję zobaczyć bogate zbiory rzemiosła artystycznego, pasterskich sprzętów użytkowych, strojów oraz instrumentów regionalnych.
Nadszedł ostatni dzień Zielonej Szkoły rano po śniadaniu spakowani udaliśmy się na ostatnią wycieczkę do Rabki Zdrój przed odjazdem do domu. Rabka Zdrój powitała nas pięknym słoneczkiem zwiedziliśmy: park zdrojowy wraz z tężnią solankową i Pijalnią Wód Mineralnych, deptak i fontannę ze słoniami ,Pomnik św. Mikołaja oraz kamień zwany Orderem Uśmiechu. Warto zauważyć że Rabka-Zdrój jest znana jako "Miasto Dzieci Świata" i jest siedzibą Muzeum Orderu Uśmiechu, jedynego na świecie odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci.
Po czterech intensywnych dniach szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do domu.
Dziękujemy Wam drodzy Uczniowie za aktywne uczestnictwo w zajęciach, entuzjazm i pozytywną energię, którą wnosiliście każdego dnia. Dziękujemy za wzajemne wsparcie, pomoc kolegom i koleżankom podczas pobytu.
Rodzicom dziękujemy za zaufanie, którym nas Państwo obdarzyliście, powierzając nam opiekę nad Waszymi dziećmi podczas wyjazdu.
Agnieszka Piątkowska, Monika Sadowska-Szatan, Agnieszka Kowalkowska
23
FESTYN RODZINNY
Dzień Dziecka w naszej szkole – radość na szkolnym boisku!
Wszystkim Dzieciom – tym małym i dużym – życzymy, aby uśmiech towarzyszył im każdego dnia!
2 czerwca nasze szkolne boisko zamieniło się w prawdziwą krainę zabawy! Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy wspólne zabawy ruchowe, które wywołały mnóstwo uśmiechów i radości.
Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Atmosfera była pełna pozytywnej energii i dziecięcego entuzjazmu.
Monika Orlikowska
Wasze dziecko i Internet
Grant przyznany! - „Cyfrowi Eksperci w przedszkolach”
Akademia Humanitas wraz z Fundacją Silesia Nobiluim w okresie 1 września 2024 r. do 30 maja 2025 r. realizuje projekt „Cyfrowi Eksperci w przedszkolach w podregionie bytomskim, częstochowskim, katowickim i sosnowieckim” nr KPOD.05.08-IW.06-0055/24 dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) - Szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.
Wartość dofinansowania ze środków UE 7 481 518,60 zł
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia założeń inwestycji C2.1.3 KPO poprzez przekazanie 711 przedszkolom / oddziałom przedszkolnym w szkołach podstawowych środków na cyfrowe materiały dydaktyczne oraz uzupełnienie kompetencji cyfrowych nauczycieli wychowania przedszkolnego do efektywnego korzystania z otrzymanych środków dydaktycznych.
Celem projektu to zwiększenie kompetencji cyfrowych wśród 1492 nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz innych osób związanych z placówkami poprzez przeprowadzenie kompleksowych szkoleń oraz przekazanie przedszkolom/oddziałom przedszkolnym grantów w wysokości 6 366 zł na zakup cyfrowych materiałów dydaktycznych.
W ramach cyklu szkoleń uczestnicy podnoszą kompetencje cyfrowe co pozwala na swobodne korzystanie z elektronicznych zasobów edukacyjnych, tworzenia własnych e-materiałów oraz współpracy i komunikacji w środowisku cyfrowym. Ponadto uczestnicy uzyskują szeroką wiedzę i umiejętności rozwijania kompetencji cyfrowych dzieci w wieku przedszkolnym z uwzględnieniem myślenia komputacyjnego, elementów programowania oraz higieny cyfrowej. Wszyscy uczestnicy zdobędą zaświadczenia potwierdzające uzyskanie wiedzy i umiejętności pozwalających na rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci oraz wprowadzanie dzieci w świat cyfrowy, kształtowanie postaw rozważnego korzystania z mediów cyfrowych z poszanowaniem higieny cyfrowej. W ramach otrzymanego grantu placówka zostaje doposażona w cyfrowe materiały dydaktyczne.
#KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU #FunduszeUE
W ramach w/w projektu Przedszkole w Słowiku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
w Słowiku otrzymało grant w wysokości 6366 zł na zakup cyfrowych materiałów dydaktycznych (monitor interaktywny, a dyrektor, nauczyciele wychowania przedszkolnego, nauczyciele współorganizujący kształcenie wychowanka uczestniczyli w cyklu szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe.
Uroczystość nadania sztandaru oraz oficjalnego imienia naszej szkole
Dnia 27 maja 2025 r. odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz oficjalnego imienia Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Słowiku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Słowiku – wydarzenie niezwykle ważne i doniosłe dla całej społeczności szkolnej.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą sprawowaną w kościele parafialnym pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa dr. Wacława Depo – Metropolitę Częstochowskiego. W liturgii uczestniczyli m. in. ksiądz kanonik Jacek Kołodziejczyk – proboszcz parafii oraz ksiądz Tomasz Błaszczyk. Podczas nabożeństwa sztandar został poświęcony, co nadało mu szczególnego, duchowego wymiaru. W modlitwie wspominano wartości, które przyświecają pracy wychowawczej szkoły – miłość do Ojczyzny, wolność, solidarność i odpowiedzialność.
Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się do budynku szkoły, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów.
Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego powitania gości przez Dyrektor Szkoły Panią Iwonę Skędę. Swoją obecnością zaszczycili nas: Ekscelencja Arcybiskup dr. Wacław Depo – Metropolita Częstochowskiego, I Wicewojewoda Śląski – Pan Adam Zaczkowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego - Pan Stanisław Gmitruk, Starosta Częstochowski – Pan Krzysztof Smela, Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Andrzej Kubat, Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego – Pan Adam Morzyk, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy – Pan Rafał Piotrowski, Wójt Gminy Poczesna – Pan Artur Sosna, Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna – Pani Elżbieta Tomala – Wróbel, Radni Gminy Poczesna, Sekretarz Gminy Poczesna - Pani Renata Smędzik, Sołtysi Sołectwa Słowik i Korwinów, były Wójt Gminy Poczesna, była Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna, Wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie – Pani Anita Imiołek, Kierownik Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych - Pani Anna Ujma, Dyrektor GCKIiR w Poczesnej - Pani Iwona Skorupa, Dyrektorzy Placówek Oświatowych z terenu Gminy Poczesna, były Dyrektor ZSP w Słowiku, emerytowani nauczyciele i pracownicy, absolwenci i rodzice z ZSP w Słowiku, Koło Gospodyń Wiejskich w Słowiku "Feniks", Stowarzyszenie Stacja Rozwoju "Słowikor" oraz wielu innych zacnych i zasłużonych gości, którzy swoją obecnością podkreślili rangę tego wydarzenia.
Po powitaniu gości Pani Dyrektor podkreśliła również znaczenie symboli narodowych w wychowaniu młodego pokolenia oraz wyjątkowość chwili, która zapisze się na trwałe w historii placówki.
Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć prezentację multimedialną pt. „Orzeł Biały – symbol narodowy Polaków”, przygotowaną przez nauczycielkę historii, Panią Agnieszkę Piątkowską. Prezentacja ukazała historię godła państwowego, jego zmiany na przestrzeni wieków oraz znaczenie symbolu orła w świadomości narodowej Polaków. Wzbogaciła ona uroczystość o ważny aspekt edukacyjny i patriotyczny.
Następnie odbył się główny moment ceremonii. Sztandar – najważniejszy symbol szkoły – został przekazany przez fundatorów, Państwo Justynę i Tomasza Sitków, Dyrekcji Szkoły, która z kolei przekazała go szkolnemu pocztowi sztandarowemu.
Sztandar, który został zaprojektowany przez artystę plastyka Pana Janusza Konieckiego i ręcznie wykonany przez Panią Mirosławę Świtoń, został uroczyście zaprezentowany zebranym. Prowadząca uroczystość, Monika Sadowska – Szatan nauczycielka języka polskiego, przybliżyła jego wygląd, symbolikę oraz znaczenie, jakie niesie dla szkoły i całej lokalnej społeczności.
Wzruszającym momentem było ślubowanie uczniów na nowo nadany sztandar, podczas którego młodzież przyrzekła godnie reprezentować szkołę, dbać o jej dobre imię i postępować zgodnie z zasadami patriotyzmu i szacunku wobec drugiego człowieka.
W symbolicznym geście jedności i wdzięczności odbyła się również ceremonia wbijania pamiątkowego gwoździa w drzewiec sztandaru przez jego fundatorów.
Chwilę później o wbicie pamiątkowych gwoździ w specjalnie przygotowaną tablicę, która stanie się trwałym świadectwem ich obecności i wsparcia w tym historycznym dniu, zostali poproszeni goście honorowi, a następnie fundatorzy uroczystości.
Po części oficjalnej zebrani goście zostali zaproszeni do obejrzenia części artystycznej, przygotowanej przez uczniów i nauczycieli. Program obejmował recytacje, pieśni patriotyczne oraz krótką inscenizację historyczną, która przypomniała o dziejach Orła Białego jako symbolu narodowego. Część artystyczną zakończyło uroczyste wykonanie hymnu szkolnego. Autorem muzyki do słów wiersza Leona Szumana „Leć Orle Biały” jest Pan Grzegorz Leonarcik – nauczyciel muzyki.
Występ spotkał się z serdecznym przyjęciem i wzruszeniem ze strony publiczności.
Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich przemówieniach podkreślali wagę takiego wydarzenia w życiu szkoły. Gratulowali społeczności szkolnej pięknej inicjatywy, dziękowali za kultywowanie wartości patriotycznych i życzyli dalszych sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Zwieńczeniem uroczystości był wpis do Księgi Pamiątkowej Szkoły. Goście, fundatorzy, przedstawiciele instytucji oraz przyjaciele szkoły zostawili w niej pamiątkowe słowa, wyrazy uznania, życzenia i podziękowania. Te wzruszające wpisy staną się trwałym śladem obecności wyjątkowych osób w tym ważnym dniu i będą cenną pamiątką dla przyszłych pokoleń uczniów i nauczycieli.
Uroczystość była niezwykle podniosła i wzruszająca. Stanowiła nie tylko ważny moment w historii szkoły, ale także żywą lekcję patriotyzmu i wspólnoty, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
W imieniu całej społeczności szkolnej pragniemy jak najserdeczniej podziękować Państwu za uświetnienie tej historycznej uroczystości swoją obecnością. Dziękujemy wszystkim za ciepłe słowa, życzenia i gratulacje. Świadomość tego, że tak wiele osób i instytucji nas wspiera, słowami, życzliwą aprobatą dla naszych działań, a często i konkretnymi czynami, jest dla nas inspiracją i bodźcem do tego, aby starać się jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Dziękujemy.
Dyrektor Iwona Skęda
Grono Pedagogiczne, Pracownicy
Rodzice, Uczniowie
DYŻUR WAKACYJNY 2025
Rodzice dzieci przedszkolnych
Informujemy, iż od 26 maja 2025 r. rozpoczynamy rekrutację na dyżur wakacyjny trwający od 01.07.2025 r. do 13.07.2025 r.
Od 26 do 30 maja 2025 r. deklarację składają rodzice dzieci
z Przedszkola w Słowiku w ZSP w Słowiku (Załącznik 1).Od 2 czerwca do 6 czerwca 2025 r. kartę zgłoszenia dziecka na okres wakacyjny składają pozostali rodzice dzieci z gminy Poczesna (Załącznik 2).
Zalacznik_nr_1-_Deklaracja.pdf
Zalacznik_Nr_2-_Karta_zgloszenia.pdf
Wykaz_dyzurow_w_przedszkolach_na_terenie_Gminy_Poczesna.docx
Zawody lekkoatletyczne w ramach Sportowej Ligi Szkół Podstawowych Gminy Poczesna 2024/2025
29 maja w ZSP w Słowiku odbyły się zawody lekkoatletyczne w ramach Sportowej Ligi Szkół Podstawowych Gminy Poczesna 2024/2025. Niestety z powodów złych warunków atmosferycznych nie odbyły się zaplanowane konkurencje trójboju ( bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową), a zamiennie na sali sportowej. Szkoły rywalizowały w rzucie piłką lekarską 1kg w przód, skoku w dal z miejsca, sztafecie gwiaździstej. Konieczna zmiana konkurencji nie wpłynęła na zaangażowanie i wolę walki reprezentacji szkól biorących udział w zawodach. Wszyscy uczestnicy dali z siebie wszystko, przy czym rywalizacja przebiegała z poszanowaniem zasad fair play. Po podsumowaniu punktów zdobytych przez drużyny dziewcząt i chłopców danej szkoły wyłoniła się klasyfikacja.
I m. Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Poczesnej
II m. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Hucie Starej B
III m. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej
IV m. Szkoła Podstawowa nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie
V m. Szkoła Podstawowa w Nieradzie
VI m. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Słowiku w ZSP w Słowiku
Wręczenia dyplomów i medali dokonały pani Sekretarz Gminy Renata Smędzik i Iwona Skęda dyrektor ZSP w Słowiku.
Leszek Kownacki
Serdecznie zapraszamy
27 maja 2025r. (wtorek) będziemy świętować ważny moment w historii naszej szkoły. Bądźmy razem w tym dniu. Do zobaczenia!
III Powiatowy Konkurs Gramatyczny
Dnia 23 maja odbył się w SP w Nieradzie III Powiatowy Konkurs Gramatyczny "Rozgryźć język".
Naszą szkołę reprezentowały:
Tola Gryszka z klIV, Milena Wojciechowska z kl. V i Wiktoria Walentek z kl. VIII
W kategorii wiekowej klas VII-VIII Wiktoria Walentek uzyskała III miejsce.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu językowych umiejętności.
Archiwum Aktualności
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Wszystkie