• XI Powiatowy Konkurs Pierwszej Pomocy
          • XI Powiatowy Konkurs Pierwszej Pomocy

          •     Uczennice naszej szkoły: Tola Gryszka, Izabela Grudniewska oraz Natalia Walentek wzięły udział w XI Powiatowym Konkursie Pierwszej Pomocy „Umiemy i chcemy ratować”. Miejscem współzawodnictwa w niesieniu pomocy poszkodowanym była Szkoła Podstawowa nr 24.

                  Konkurs ,,Umiemy i chcemy ratować” upowszechnia zasady udzielania pierwszej pomocy wśród uczennic i uczniów zarówno starszych, jak i młodszych klas szkół podstawowych.

            Anna Mrozek

        • Światowy Dzień Ziemi
          • Światowy Dzień Ziemi

          •    Dnia 26 kwietnia odbył się apel z okazji Światowego Dnia Ziemi, w którym uczniowie klas 1-3 zaprezentowali, jak należy dbać o planetę. Z tej okazji odbył się w klasach 1-3 konkurs plastyczny „Jak ja i moja rodzina dbamy o Ziemię”.

            Natomiast klasy 4-8 wzięły udział w quizie z wiedzy ekologicznej.

            Uczniowie zostali nagrodzeni odpowiednimi ocenami za udział w konkursach, a zwycięzcy drobnymi upominkami zakupionymi z funduszu Rady Rodziców, dziękujemy.

            Ilona Sokołowska, Monika Orlikowska

        • DRUŻYNOWY TURNIEJ- MIX SIATKARSKI
          • DRUŻYNOWY TURNIEJ- MIX SIATKARSKI

          • Braliśmy udział w DRUŻYNOWYM TURNIEJU- MIX SIATKARSKI rozgrywanym w ramach SPORTOWEJ LIGI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POD PATRONATEM WÓJTA GMINY POCZESNA w Poczesnej 21 kwietnia 2023 roku

            Martyna Walczak, Julia Skowronek, Weronika Wojciechowska, Amelia Michałowska, Michał Tomza, Błażej Dudek, Aleksander Kucharski, Piotr Kweczke

            Dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły i wolę walki którą się wykazaliście.

            Leszek Kownacki

        • Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" 2023
          • Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" 2023

          •   19 kwietnia 2023 r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w społeczno-edukacyjnej Akcji Żonkile- Łączy nas pamięć, której celem było upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W ramach  tego wydarzenia zostały rozdane papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Zostały również przeprowadzone zajęcia poświęcone tym wydarzeniom, do których materiały przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie wysłuchali premier literackich i  obejrzeli premiery filmowe opracowane stosownie dla każdej grupy wiekowej. Uczestnictwo w Akcji Żonkile stało się okazją do pogłębienie  wiedzy uczniów na temat powstania w getcie warszawskim.

              W ramach programu wydarzeń edukacyjnych związanych z Akcją Żonkile dzieci z klasy drugiej  wysłuchały słuchowiska "Było – nie ma – jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Tekst opowiadał o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz               z bohaterką opowiadania odbyliśmy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.

              Uczniowie klas 4-6 wysłuchali opowiadania "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, autorki m.in. poruszającej temat wojny książki "Pan Apoteker". Kamienica, w której mieszka bohaterka opowiadania, nie jest specjalnie reprezentacyjna, a pradziadek nie pozwala z tym nic zrobić. W tekście Katarzyny Ryrych odkrywamy wyjątkową historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość, jaką niesie pamięć. Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie wykonali zadania umieszczone w karcie pracy.

              Natomiast młodzież z klas 7-8 obejrzała premierę filmu animowanego opartego na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall. Akcja toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznaliśmy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwijała się  kariera lekarska Edelmana w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych                   w reportażu.

              Zaprezentowane materiały stały się podstawą do dyskusji i poszerzenia wiedzy o heroicznym zrywie Żydów  w getcie warszawskim.

             

            Warto wiedzieć …

               W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie żydowskie w getcie warszawskim nie mogło się skończyć sukcesem, ale było walką o godność jego mieszkańców. 8 maja 1943 w otoczonym przez Niemców bunkrze zginął dowódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z innymi powstańcami. Dla efektu propagandowego hitlerowcy postanowili zakończyć tłumienie powstania wysadzeniem w powietrze Wielkiej Synagogi . Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś.

              Hasło akcji  „Łączy nas pamięć” podkreśla znaczenie pamięci o powstaniu – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania w okupowanej Europie -jako części wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

            Szkolny Koordynator Akcji ”Żonkile” Agnieszka Piątkowska

             

            #ŁączyNasPamięć

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słowiku
      • (+48) 34 3 275 523
      • ul. Podlaska 4 42-263 Słowik Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych