Zespół Szkolno – Przedszkolny w Słowiku brał udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierając je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.
W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszył szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpił także Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słowiku, który zorganizował w ramach tego dnia „Niebieski Dzień”. Uczniowie z klas 1-8 w tym dniu przyszli ubrani na niebiesko. Na apelu, zostały przypomniane prawa dziecka, ale również obowiązki wynikające z praw. We wszystkich klasach, na zajęciach z wychowawcą zostały przeprowadzone lekcje na temat praw i ich przestrzegania. Dzieci rysowały swoje prawa, oglądały filmiki i rozwiązywały zadania z materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Organizację UNICEF. Z powstałych prac wykonanych przez naszych uczniów została utworzona gazetka.
Projekt Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022 miał na celu
- Przekazanie wiedzy oraz kształtowanie świadomości uczniów na temat znaczenia praw dziecka,
- Przybliżenie zagadnień dotyczących praw dziecka społeczności szkolnej i przedszkolnej, - Włączenie placówki w uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.
Natomiast klasa 7 i 8 z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przed 10 grudnia na zajęciach z pedagogiem szkolnym wzięła udział w Maratonie Pisania Listów. Inicjatorem akcji jest organizacja Amnesty International, która działa na rzecz osób, rodzin, społeczności na całym świecie, których prawa są naruszane. Wsparcie okazane ludziom na całym świecie, którzy są niesłusznie osądzeni, krzywdzeni ma wielką moc dla nich samych oraz dla pomagających. Młodzi ludzie uczą się dzięki temu społecznej wrażliwości, zwracają uwagę na prawa swoje i innych. Kilka słów może sprawić przyjemność drugiej osobie i umocnić ją jeszcze bardziej w tym co robi.
W tym roku motywem przewodnim Maratonu było prawo do pokojowych zgromadzeń. Okazaliśmy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!
Wszystkie działania dotyczące projektu przełożyły się na zwiększenie świadomości uczniów na temat praw dziecka i człowieka.
Koordynator projektu – Agnieszka Piątkowska