Trzeciego Maja 2020 roku przypada 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne Święto Konstytucji 3 Maja będzie szczególne, ze względu na warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Na lekcjach historii w tym tygodniu będziemy przypominać o tym podniosłym wydarzeniu w formie prezentacji.
Po krótce przypomnijmy najważniejsze informacje dotyczące KONSTYTUCJI 3 MAJA
Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania zagrożonego bytu państwa, które w 1772 roku uległo pierwszemu rozbiorowi. Jej ogromną zasługą było rozbudzenie nadziei na niepodległość, a także wskrzeszenie uczuć patriotycznych w wielu kręgach społeczeństwa. Po pierwszym rozbiorze Polski światła część społeczeństwa polskiego dążyła do przeprowadzenia reform skupiając się w obozie zwanym patriotycznym. Przeciwnikiem reform była opozycja magnacka, która nadal zamierzała korzystać z protekcji Rosji. Król i stronnictwo dworskie dążyło do wzmocnienia władzy królewskiej i powiększenia sił zbrojnych. Walka pomiędzy tymi stronnictwami miała rozegrać się na sejmie, który rozpoczął obrady w 1788 roku a zakończył w 1792 roku. Dlatego jego obrady zyskały miano sejmu Czteroletniego (Wielkiego).
3 Maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa regulująca zakres działania władz państwowych oraz prawa obywatelskie. Tworzona była w tajemnicy, ponieważ obawiano się sprzeciwu posłów szlacheckich, którzy z góry sprzeciwiali się wszystkim postępowym próbom reform.
Trzeci Maja radością wiosennąwszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało - czerwonymiumaiła się Rzeczpospolita.
Umaiły się też pierwszym kwieciemłąki, pola i w ogrodach drzewa,
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosnyzgodnym chórem z ludźmi rozśpiewał.
Rozpłynęła się już pieśń radosnagłośnym echem po ojczystym kraju,
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico,pamiętny Trzeci Maju.
Okres wolności i nadziei trwał krótko, Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, ale dzieło Sejmu Wielkiego pozostało na zawsze symbolem odrodzenia, ostatniej próby mądrości Polaków. Symbol ten zawsze kojarzyć się będzie z Polską, Polakami tak jak jest...
Ojczyzna bliskie słowoOjczyzna - bliskie słowo,
W nim serca wszystkie.Ojczyzna - zwykłe słowo,
Czemu tak bliskie?Ojczyzna - to czas dawny,Ojczyzna - to czas bliski,
To miły dom rodzinny i matki oczy jasneOjczyzna
- to jest mowa znajoma od kołyskiOjczyzna
- to my sami, to serca nasze własne!
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.W okresie międzywojennym obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały rangę wielkiego święta państwowego. Po II wojnie światowej, w obliczu nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjął decyzję o przywróceniu rangi święta państwowego dniu 3 Maja czyli rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.
Jak długo te symbole będą kojarzone z Polską i Polakami zależy tylko od nas Polaków. Dziś też nie jest łatwo być prawdziwym Polakiem. To właśnie po to przypominamy tych, którzy przez wiele lat rozproszeni po całym świecie żyli i działali na rzecz Ojczyzny. Dziś przypominamy karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości, które pozwalały Polakom przetrwać trudne czasy niewoli.