WF z klasą
WF z klasą
„WF z klasą” to nowy program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy medialnym wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Ta ogólnopolska akcja edukacyjna ma zmienić myślenie o lekcjach WF-u w polskich szkołach.
Spada poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Lekcje WF-u prowadzone w mądry i nowoczesny sposób są szansą na odwrócenie tego niebezpiecznego trendu. Szkoła nie może być nastawiona tylko na promowanie sportowych talentów. Jeśli lekcje WF-u wiążą się ze stresem, biciem rekordów i ciągłą rywalizacją, mogą na całe życie zniechęcić do aktywności ruchowej.
We współpracy z nauczycielami WF-u, dyrektorami szkół, uczniami i lokalnymi animatorami sportu chcemy wypracować nowe sposoby prowadzenia lekcji wychowania fizycznego. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe - powinny być ciekawsze, bardziej zróżnicowane, bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza. Nasz program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność.
Centrum Edukacji Obywatelskiej koordynuje pracę szkół i zapewnia nauczycielom dostęp do materiałów opracowanych przez ekspertów, scenariuszy lekcji i poradników. Umożliwia też wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami programu przy użyciu sprawdzonych w wielu programach blogów nauczycielskich, na których szkoły opisują swoje działania.
Wyjątkową rolę w programie odgrywają nauczyciele wychowania fizycznego także nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, którzy prowadzą zajęcia w klasach młodszych. Sprawdzają w praktyce nasze wspólne pomysły. To właśnie oni, we współpracy z ekspertami i metodykami, tworzą internetowy zbiór Dobrych Praktyk WF.
Zadania szkół w programie:
1. Sportowy Okrągły Stół (SOS) – zorganizowanie szkolnej debaty dotyczącej udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole. U nas debata odbędzie się 28 października 2013r.
2. Zadania do wyboru. Szkoła wybiera lub opracowuje jedno własne zadanie mające na celu m.in.: poprawę frekwencji na lekcjach WF-u; zainicjowanie atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych; zwiększenie aktywności osób mniej wysportowanych; zmianę sposobu oceniania (opisowo, z naciskiem na wysiłek i postępy); zachęcenie do zdrowszego jedzenia w szkole; wypracowanie pomysłów na ożywienie sportowe całej gminy, np. z wykorzystaniem infrastruktury Orlików etc.
3. Dokumentacja działań na blogu.
Informacje o zaangażowaniu szkół dotrą do opinii publicznej m.in. za pośrednictwem „Gazety Wyborczej”, portalu internetowego Sport.pl, radia oraz innych mediów.
Nasz blog to: www.blogiceo.nq.pl/slowiki
Czytaj i komentuj. Bądź też pomysłodawcą wpisów i działań!
Program jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki, pod honorowym patronatem Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Edukacji Narodowej.
Czy nasz wf jest z klasą?
Na to pytanie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź podczas debaty szkolnej w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Słowiku, która odbyła się o godz.12.00 w dniu 4 listopada 2013r. na sali gimnastycznej. Ze względu na to, że jesteśmy małą szkołą i nie posiadamy pełnowymiarowej sali gimnastycznej postanowiliśmy, iż na ten temat powinni wypowiedzieć się wszyscy zainteresowani uczniowie i nauczyciele. Aby warunki debaty sprzyjały owocnej pracy zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie jej w dwóch turach. Oddzielnie przygotowywali się i wypowiadali uczniowie klas I-III i klas IV-VI.
Uczniowie wraz z nauczycielami (jednocześnie nauczycielami prowadzącym wf w poszczególnych klasach) wcześniej zastanawiali się nad tematem spotkania i kierunkami działań, a debata była okolicznością podsumowania i zaprezentowania własnych przemyśleń. Podczas pierwszej tury debaty uczestniczyło 35 uczniów, nauczyciele prowadzący zajęcia ruchowe w klasach I-III, nauczyciel wf w klasach starszych oraz dyrektor szkoły . W drugiej turze uczniów starszych wzięło udział: 29 uczniów, nauczyciel wf, nauczyciel przyrody i dyrektor szkoły.
Spotkania prowadzili: Agnieszka Konopka ( nauczyciel uczący w klasach młodszych) i Leszek Kownacki ( nauczyciel wf w klasach starszych) . Dokumentacją zajmowali się inni nauczyciele i uczniowie uczestniczący w debacie (zdjęcia, notatki z dyskusji w grupach).
Debata miała charakter panelowy, czyli uczniowie w grupach ustalali swoje stanowiska, a następnie prezentowali je na forum. W klasach młodszych wychowawcy pomagali uczniom zapisywać ich spostrzeżenia w sposób zrozumiały dla pozostałych. Wypracowane odpowiedzi dotyczące mocnych i słabych stron lekcji wf przedstawiali liderzy grup. W usystematyzowaniu wypowiedzi dzieciom pomogły pytania pomocnicze zredagowane przez prowadzących debatę. Z udzielonych odpowiedzi dowiedzieliśmy się, iż 59 z 64 uczniów lubi lekcje wychowania fizycznego, co objawia się wysoką frekwencją na lekcjach wf. Jako mocne strony zajęć wymieniali, np:: „poznajemy różne ciekawe gry i zabawy” , „możemy wyładować energię” , „jest wesoło”, „lubimy nauczyciela wf-u”. Jako niedostatki wymieniali przede wszystkim: brak sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia i przebieralni, ale także , np: organizowanie zabaw, w których się „odpada” (i trzeba siedzieć na ławeczce), „bo wf jest za krótki”, „bo, nie lubię grać w piłkę”, „nie lubię rozgrzewki”.
W kolejnym etapie debaty uczniowie zastanawiali się nad sposobami rozwiązań niedogodności. Pomysłów było wiele: budowa nowej sali gimnastycznej wraz z zapleczem, organizowanie więcej zajęć na boisku szkolnym i w terenie, organizowanie więcej konkursów i innych zajęć sportowych, zastąpienie „odpadania” z zabawy ujemną punktacją. Większość ze zgłoszonych propozycji okazało się możliwymi do wdrożenia przy zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Trudną kwestią okazała się budowa sali gimnastycznej, która jest w dużej mierze zależna od możliwości finansowych organu prowadzącego ( „kieszonkowe” dzieci, czy zyski z dochodowych imprez szkolnych nie wystarczą).
Jako zadanie do realizacji przyjęliśmy : „ Zróżnicować formy aktywności ruchowej na lekcjach wf i na zajęciach pozalekcyjnych”. W przyszłości nauczyciele uczący wychowania fizycznego postanowili organizować gry i zabawy tak, aby wszystkie dzieci były aktywne (zamiast „odpadania”- punktacja ujemna). Organizować więcej zajęć w terenie: na boisku, w lesie, wycieczki rowerowe, rajdy i marsze z kijkami. Wprowadzić inne formy aktywności fizycznej np: kuligi, jazda na rolkach, tenis ziemny. Organizować zawody sportowe np: w skakaniu na skakance, kręceniu hula-hop, żonglerki piłeczkami, itp. Kontynuować zajęcia nauki pływania . Uczniowie natomiast zobowiązali się do aktywnego uczestnictwa w organizowanych przedsięwzięciach.
Opracowane wyniki debaty ukazujące mocne i słabe strony zajęć wf oraz przyjętych rozwiązań zamieściliśmy na gazetce znajdującej się na korytarzu szkolnym wraz z adresem bloga, który zaczęliśmy prowadzić przystępując do programu „WF z klasą”.
Dzięki naszej debacie nauczyciele uzyskali informację od uczniów na temat realizowanych przez nich zajęć, a uczniowie przekonali się , że mają wpływ na to ,czym będą się na nich zajmować. Dużym plusem była umiejętność zdobywania porozumienia i ustalania wspólnych celów. Wszyscy uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie z efektów wspólnej pracy.
Kontakt
Koordynator: Leszek Kownacki
Agnieszka KonopkaEmail: leszekkownacki1964@gmail.com
niesieczek5@wp.pl