One Mission, one Vision,one Focus
Erasmus + projekt : 2019-2021 ‘’ One Mission, One Vision, One Focus” nr 2019-1-RO01-KA229-063085_1
koordynator:Sylwia Kaniewska
Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała kolejne dofinansowanie ze środków UE w ramach konkursu programu Erasmus+. Otrzymaliśmy 135 000 zł na działania projektowe.
Tytuł projektu: One Mission, One Vision, One Focus.
Kraje jakie mamy w projekcie to: Macedonia, Włochy( Sycylia), Rumunia, Turcja, Słowacja.
Projekt będzie trwał dwa lata.
Obecnie w szkole prowadzone są dwa projekty finansowane ze środków UE.
Życzymy miłej pracy w projekcie dla uczniów i nauczycieli.Strona projektu: https://www.facebook.com/1mission1vision1focus/
C1-"Where kids are?'' pierwsze warsztaty- Rumunia
dniach od 24 listopada do 1 grudnia 2019r. 5 – osobowa grupa nauczycieli SP w Słowiku brała udział w wyjeździe do Rumunii, organizowanym w Ramach projektu Erasmus+ „One Mission, one Vission, one Focus”. Projekt rozpoczął się 1 września 2019r. i będzie trwał 24 miesiące. Bierze w nim udział 6 państw: Słowacja, Włochy, Macedonia, Turcja, Polska oraz Rumunia.
Głównym założeniem działań projektowych jest:
- szkolenie nauczycieli w zakresie pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, warsztaty dla nauczycieli, rodziców i uczniów na temat praktyk i wyzwań sprzyjających włączeniu/integracji społecznej;
- wymiana doświadczeń, poznawanie nowych metod i form pracy;
Podczas szkoleń, nauczyciele biorący udział w projekcie, przedstawiali prezentacje na temat;
- ADHD
- Integracja na poziomie placówki szkolnej w Polsce
Oczekiwane rezultaty:
- Możliwość rozwoju szkoły;
- Dzielenie się pomysłami, praktykami, metodami, wspieranie indywidualnego i zawodowego rozwoju personelu szkolnego;
- Szkolenie nauczycieli;
- Zdobycie dodatkowych narzędzi w obszarze zróżnicowanego nauczania w celu zrozumienia potrzeb w zakresie edukacji specjalnej (m.in. spektrum autyzmu, dysleksja, dysortografia, dyskalkulia, ADHD).
C2- ''A mile in my shoes''- drugie warsztaty -Włochy
Podczas spotkania w ramach projektu pt: One Mission, One Vision, One Focus odbył się w Bagherii w dniach 17-21.02.2020 r. zespoły projektowe z krajów partnerskich tj. Włoch, Macedonii, Słowacji, Rumunii, Turcji i Polski prezentowały przygotowane przez siebie prezentacje z własnymi doświadczeniami w zakresie pracy z uczniami z dysleksją i dyskalkulią.
Z ramienia polskiego partnerstwa w spotkaniu uczestniczyli nauczycele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku
Włoska szkoła przyjęła bardzo ciepło wszystkich nauczycieli biorących udział w spotkaniu. Każdy z zespołów przedstawił studium przypadku i przykłady korekcyjno-kompensacyjne w danym zakresie. Ponadto delegaci przedstawili założenia prawne związane z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych w swoim kraju. Porównano systemy i zasady wspierania uczniów wskazując zalety i wady każdego systemu. Oprócz omówionych prezentacji uczestniczyliśmy również w lekcjach z dziećmi o specyficznych trudnościach w nauce poznając ciekawe formy i metody pracy.
Nauczyciele zapoznali się też z działalnością włoskiej szkoły i włoskiego systemu edukacji. Delegaci uczestniczyli też w warsztatach: Body percussion- mające na celu rozwijanie świadomości swojego ciała, koordynacji i rytmiki tak ważnych w nauce czytania i pisania.
Drugi warsztat przygotowany przez nauczycieli z Włoch dotyczył ćwiczeń czytania ze zrozumieniem. Ćwiczenia tego typu są niezwykle ważne podczas planowania terapii pedagogicznej ponieważ coraz więcej dzieci ma problem ze zrozumieniem tekstu.
Nauczyciele uczestniczyli też w warsztatach poświęconych opracowywaniu podstawowych elementów pisania poprzez podejście wielosensoryczne (wielozmysłowe). Niezwykłe ciekawe były też ćwiczenia pokazujące budowanie relacji i współpracy w klasie. Okazuje się, że nauczyciele ze wszystkich krajów biorących udział w projekcie zmagają się z takimi samymi problemami ucząc dzieci ze specyficznymi trudnościami. Koordynator główny całego projektu-Mihaela Filomon omówiła stronę internetową projektu, TwinSpace, MobilityTools. Koordynatorzy z poszczególnych krajów na wspólnym spotkaniu przygotowali materiały do raportu przejściowego oraz elementy zarządzania następnych mobilności.
Dokonano również częściowej częściowej ewaluacji działań w ramach projektu. Omówiono założenia i planowane działania podczas następnego spotkania, które odbędzie się w Polsce. Nauczyciele biorący udział w projekcie mogą korzystać z materiałów zgromadzonych na przedstawionej powyżej stronie internetowej i w ten sposób wzbogacać swój warsztat pracy. Poprzez działania interkulturalne wpisane w projekt zapoznaliśmy się z kulturą różnych miejsc Europy. Tym razem z Sycylią, która przywitała nas pięknym słońcem i wspaniała pogodą. Pobyt w Bagheria był niezwykły dla nauczycieli naszej szkoły gdyż był bogaty nie tylko w doświadczenia zawodowe, ale również w przeżycia osobiste wynikające ze zetknięcia się z dorobkiem kultury Sycylii. Całość części interkulturalnej projektu jest wpisana w ramy naszego zawodu co uświetnia nasze doświadczenia i daje nam większe możliwości przekazywania tej wiedzy u uczniów.
Wszyscy uczestnicy projektu przekonali się, że mimo różnych kultur i języków, którymi się posługujemy myślimy podobnie i zmagamy się z tymi samymi wyzwaniami edukacyjnymi.