Aktywna Tablica
Sprawozdanie końcowe z realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica” 2020-2024
Nasza szkoła od listopada 2021 uczestniczy w programie Rządowym „Aktywna Tablica”.
W ramach działań podjętych w tym programie wyposażyliśmy sale w nowoczesne monitory interaktywne oraz wprowadzamy na lekcjach działania oparte na technologii informacyjno-komunikacyjnej.
Podczas realizacji projektu prężnie działał zespół samokształceniowy realizujący zadania programowe, głównie te wymagające prowadzenia zajęć z użyciem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej podczas zajęć edukacyjnych. Do programu został powołany koordynator oraz zespół samokształceniowy, który podnosił swoje kompetencje. Powstały scenariusze lekcji jako forma dzielenia się doświadczeniem oraz różnorodnymi formami rozwiązań pracy z TIK. Dodatkowo grupa nauczycieli, która uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie „Lekcja Enter” chętnie dzieliła się swoim doświadczeniem i wiedzą zdobytą podczas tych zajęć.
Podczas pracy z monitorem interaktywnym wykorzystano takie sposoby jak:
- Wyświetlanie filmów, zdjęć, obrazów graficznych, które mogą stanowić tło do notatek i rysunków np. uzupełniających wyświetlane obrazy.
- Pisanie i rysowanie na tablicy
- Korzystanie z zasobów Internetu w czasie rzeczywistym
- Przygotowanie gotowego scenariusza lekcji z teorią, ćwiczeniami praktycznym i multimedialnymi materiałami uzupełniającymi temat co maiło wpływ na dynamikę lekcji i lepsze wykorzystanie czasu.
- Wykorzystywanie na lekcji ćwiczeń interaktywnych przygotowanych samodzielnie przez nauczyciela lub wykorzystanie już istniejących dobranych odpowiednio do poziomu uczniów w klasie co miało wpływ na dobór ćwiczeń do potrzeb poszczególnych uczniów i pozwoli na zaangażowanie uczniów zdolnych jak i tych z trudnościami w nauce.
1/ Ocena wpływu stosowania TIK w szkołach na zaangażowanie nauczycieli w proces nauczania i uczniów w proces uczenia się.
Stosowanie TIK w szkole w dużym stopniu zmieniło metody pracy nauczycieli. Nauczyciele bardzo chętnie stosują monitory interaktywne i inne narzędzia TIK w procesie dydaktycznym. Zastosowanie monitorów i odpowiedniego oprogramowania umożliwiło kadrze nauczycielskiej na publikacje wszelkiego rodzaju zadań, quizów czy gier dydaktycznych. Nauczyciele prezentowali własne materiały, korzystali z e-podręczników i platform edukacyjnych. Nauczyciele wykazali się kreatywnością i innowacyjnością, dzięki temu uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach .Chętnie czytali teksty wykorzystaniem monitora, rozwiązywali zadania matematyczne, chemiczne, dzięki programom multimedialnym, grom dydaktycznym, filmom edukacyjnym.
Uczniowie chętnie uczyli się z wykorzystaniem monitorów interaktywnych, nawet ci słabsi, byli bardziej aktywni i chętniej pracowali podczas lekcji. Dzięki temu szybciej się uczyli i lepiej przyswajali trudne zagadnienia. Wśród uczniów i nauczycieli wzrosła świadomość w zakresie bezpieczeństwa w sieci oraz stosowania praw autorskich do treści edukacyjnych dostępnych w Internecie.
2/ Charakterystyka problemów i barier w realizacji Programu.
Pierwsza styczność z interaktywną tablicą stanowiła barierę przede wszystkim dla nauczycieli z wieloletnim stażem, którzy nie wyobrażali sobie, że mogą nauczać inaczej niż dotychczas używając do tego nowoczesnych technologii. Jednakże rozbudziło to w nich chęć nauczenia się czegoś nowego, nie tylko samemu, ale też współpracując z młodszymi nauczycielami. Ci natomiast czuli się docenieni przez starsze grono, co pozytywnie wpłynęło na relacje koleżeńskie w szkole oraz między szkołami.
Pewnym problemem w realizacji programu był zróżnicowany poziom umiejętności uczniów oraz nauczycieli w pracy z wykorzystaniem technologii TIK. Niektóre zadania wymagały od uczniów i kadry nauczycielskiej poświęcania większej ilości czasu w celu usystematyzowania podjętych działań. Jednak w miarę pracy z tą technologią i nabieraniem doświadczenia oraz umiejętności w obsłudze sprzętu, jak i odpowiedniego oprogramowania, praca stawała się coraz sprawniejsza i wydajniejsza.
Problemem czasami stawał się brak połączenia z Internetem z przyczyn od nas niezależnych.
3/ Ocena stopnia realizacji przez szkołę zadań wynikających z udziału w Programie
Szkoła zrealizowała wszystkie zadania wynikające z Programu Aktywna Tablica 2020-2024;Efekty używania technologii TIK są bardzo pozytywne. Wprowadzenie technologii TIK uzupełnionej o odpowiednie narzędzia m.in. monitory interaktywne z odpowiednim oprogramowaniem przeniosły cały proces dydaktyczny w zupełnie inny wymiar edukacyjny, a nasza szkoła dzięki programowi Aktywna Tablica wkroczyła w erę szkoły cyfrowej na miarę XXI wieku.
4/ Wnioski i propozycje do dalszych edycji realizacji Programu
- zadbanie o zwiększenie liczby dostępnych monitorów interaktywnych;
- dostęp do szybkiego i stabilnego Internetu;
- kontynuowanie dobrej praktyki dzielenia się doświadczeniami pomiędzy nauczycielami różnych szkół;
- rozszerzanie oferty kursów i szkoleń w zakresie TIK;- rozwinęły się kompetencje uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania TIK w procesie edukacyjnym oraz wspierania zmiany modelu nauczania w kierunku rozwijania kreatywności, umiejętności kooperacji oraz krytycznego myślenia, w tym wyszukiwania, oceny i twórczego wykorzystania dostępnych źródeł wiedzy;
- nauczyciele, dzięki szkoleniom, podnieśli swoje kompetencje w zakresie stosowania TIK w procesie kształcenia.
Koordynator – Agnieszka Piątkowska
Nasza szkoła przystąpiła do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – „AKTYWNA TABLICA”. Złożone przez naszą szkołę wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, dzięki temu szkoła otrzymała wsparcie finansowe w formie dotacji Rządowej w wysokości 80% oraz z dotacji w formie wkładu własnego z budżetu gminy Poczesna w wysokości 20%.
Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii, umożliwienie szerokiego wykorzystywanie TIK i doprowadzenie do upowszechnienia interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych z różnych przedmiotów. Ważnym aspektem i celem dodatkowym Programu jest również umożliwienie uczniom rozwijania ich zainteresowań i uzdolnień w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Cel główny Programu będzie realizowany przez cele szczegółowe:
- rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, w szczególności w zakresie posługiwania się TIK w procesie kształcenia lub uczenia się;
- kształtowanie kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym umiejętności pracy zespołowej;
- rozwój postaw kreatywności, przedsiębiorczości uczniów i nauczycieli;
- wspieranie innowacyjnych metod pracy;
- wykorzystanie w praktyce szkolnej zastosowań w różnych konfiguracjach pomocy dydaktycznych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem TIK.
Przystąpienie do Programu łączy się z obowiązkiem zrealizowania przez szkołę następujących zadań:
1. uczestniczenia przez przynajmniej jednego nauczyciela szkoły w konferencjach i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu;
2. uczestniczenia przez przynajmniej jednego nauczyciela szkoły w międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu, w tym:
o udziale w co najmniej 3 spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli,
o zorganizowaniu w szkole, w ramach uczestnictwa w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, co najmniej dwóch lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu,
o dzieleniu się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami z innymi nauczycielami przez udostępnianie w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, w szczególności opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK, przykładów dobrych praktyk;
3. wyznaczenie szkolnego e-koordynatora (którego zadaniem jest koordynacja działań w zakresie stosowania TIK w szkole) oraz powołanie nauczycielskich zespołów samokształceniowych, które wspierają dyrektora i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK;
4. wykorzystywania TIK na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w każdym oddziale szkoły począwszy od dnia zainstalowania i uruchomienia pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach Programu;
5. sporządzenie sprawozdania z realizacji zadań wynikających z udziału w Programie, obejmującego zadania z pkt 1-4 oraz:
o ocenę wpływu stosowania TIK w szkole na zaangażowanie nauczycieli w proces nauczania i uczniów w proces uczenia się,
o charakterystykę problemów i barier w realizacji Programu;
6. wypełniania ankiet dotyczących realizacji Programu;
7. udziału w badaniach na potrzeby przeprowadzenia ewaluacji Programu.
W listopadzie 2021 roku zostały zainstalowane dwa monitory interaktywne w pracowniach szkolnych dla wzbogacenia zajęć dydaktycznych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowiku
W ramach Programu przeprowadzono dla kadry pedagogicznej szkolenie z obsługi monitorów interaktywnych. Zdobyte umiejętności sprawią, że wielu nauczycieli będzie mogła wykorzystywać nowoczesny sprzęt na prowadzonych przez siebie zajęciach w codziennej pracy.
HARMONOGRAM DZIAŁAŃ „AKTYWNA TABLICA”
1. Stworzenie zakładki na internetowej stronie szkoły i zamieszczanie informacji o realizacji programu.
2. Powołanie zespołu i wyznaczenie koordynatora programu
3. Przygotowanie planu pracy
4. Przeprowadzenie zaplanowanych działań
5. Ocena realizacji zaplanowanych zadań
Za sprawną realizację Programu odpowiedzialny jest e-koordynator pani Agnieszka Piątkowska. Na cały rok szkolny koordynator projektu, zaplanował działania związane z wykorzystaniem TIK w edukacji. Został powołany Nauczycielski Zespół Samokształceniowy, którego celem jest wspieranie dyrektora i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK.
Nauczycielski Zespół Samokształceniowy:
Agnieszka Kowalkowska, Ewa Piątkowska, Grzegorz Leonarcik, Monika Matysiak.
Nasza placówka utworzyła w ramach Programu międzyszkolną sieć współpracy ze Szkołą Podstawową w Hucie Starej B.