• Działania biblioteki szkolnej w czasie pandemii

Namawiam gorąco do sięgania po książki! Czas, kiedy pozostajemy w domu to świetna okazja, aby nadrobić zaległości, czytać to, na co naprawdę mamy ochotę, powrócić do porzuconych być może dawno temu książek.

Czytanie naprawdę relaksuje i może być ogromna przyjemnością. Czasem czytanie można połączyć z oglądaniem.

Z pomocą przychodzą Wolne Lektury - cyfrowa biblioteka, w której znajduje się już ponad pięć tysięcy darmowych utworów i ponad 600 audiobooków.

Wolnych Lektur literaturę pobierać można w kilku formach - plikach PDF, MOBI, EPUB oraz MP3. Oznacza to, że poezję i prozę czytać można na ekranie komputera i na czytnikach, słuchać także na telefonach komórkowych i w samochodzie.

Szczegółowe informacje znajdują się w dzienniku elektronicznym.

Procedura udostęniania podręczników

Biblioteka szkolna jest czynna w następujących godzinach:

8.00 – 13.30

9.40 – 13.30

8.00 – 15.15

8.00 – 12.35

8.00 – 15.15

Ważne wydarzenia w życiu biblioteki to uroczystości związane z Międzynarodowym Świętem Książki i Praw Autorskich i ze Świętem Bibliotek Szkolnych, które trwa przez cały miesiąc październik.

Organizowane są wystawy tematyczne związane z ważnymi rocznicami i wydarzeniami literackimi i kulturalnymi, warsztaty i akcje czytelnicze np. Czasopismo źródłem aktualnej wiedzy, Z książką popularnonaukową poznajemy świat, Podaruj książkę bibliotece szkolnej, Bookcrossing – uwolnij książkę i inne. Jedna z ciekawszych form rozbudzenia zainteresowań czytelniczych to warsztaty czytelnicze, podczas których uczniowie wchodzą w role autorów książek, redaktorów czasopism, ilustratorów lub też w inny sposób opowiadają o swoich zainteresowaniach czytelniczych.

Dużym powodzeniem wśród uczniów naszej szkoły cieszy się cykl spotkań z przedszkolakami pod hasłem Poczytaj mi starszy kolego, podczas których ucz. kl. IV – VI czytają przedszkolakom przygotowane przez siebie teksty literackie. Spotkania z dziećmi z przedszkola zainspirowały uczniów naszej szkoły do tworzenia własnych tekstów na temat przyjaźni, korzyści płynących z uprawiania sportu i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak też do tworzenia własnych czasopism o różnorodnej tematyce.

Uczniowie chętnie uczestniczą w spotkaniach ze znanymi autorami książek dla dzieci, które organizowane są w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poczesnej. W ostatnich latach były to spotkania z Grzegorzem Kasdepke, Wandą Chotomską, Anną Onichimowską i Ewą Nowak, a w roku ubiegłym w naszej szkole odbyło się spotkanie z autorem książek o Cukierku - Waldemarem Cichoniem.

Chętni uczniowie z kl. I – VI biorą udział w zmaganiach o tytuł Mistrza Czytelnictwa. Aby uzyskać ten zaszczytny tytuł, muszą wykazać się znajomością lektur, literatury nadobowiązkowej, a także uczestniczyć w organizowanych przez bibliotekę szkolną konkursach.