• Innowacja „Spójrz – Matematyka jest wszędzie!”

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach dodatkowych, podczas których realizowana była innowacja pedagogiczna „Spójrz! – Matematyka jest wszędzie”. Była to innowacja o charakterze metodycznym. Celem innowacji było wspomaganie rozwoju umysłowego i rozwijanie aktywności twórczej, połączone z wykorzystaniem naturalnych i stworzeniem specjalnych sytuacji matematycznych, które pomogły uczniom chętnie podejmować zadania oraz rozwijanie i doskonalenie umiejętności matematycznych uczniów. Zajęcia skierowane były do uczniów klasy III, odbywały się przez cały rok szkolny, w każdą środę. Dodatkowo ich zadaniem było zachęcanie uczniów do podejmowania zadań problemowych, odpowiednie przygotowanie ich do kolejnego etapu edukacyjnego oraz do udziału w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”.

Realizowane tematy zajęć:

1. Ćwiczenia na start: konstrukcje, układanki, labirynty, itp..
            2. Wycinanie, lepienie wg własnego pomysłu oraz wg wcześniej omawianego planu działania.
            3. Kreślenie, łączenie punktów/liczb na zakratkowanej płaszczyźnie.
            4. Ćwiczenia w przekształcaniu w układzie elementów, porównywaniu zbiorów. Zmiana i ponowne przywracanie pierwotnego wyglądu.
            5. Masa, długość i objętość.
            6. Zabawy i gry logiczne. Łamigłówki.
            7. Grupowe konstruowanie gier planszowych z elementami (zadaniami) matematycznymi.
            8. Rysowanie pod dyktando z zachowaniem podanych kierunków. "Zaprogramuj robota".
            9. W sklepie. Wykorzystanie gry edukacyjnej związanej z dokonywaniem zakupów.
            10. Kształcenie sprawności rachunkowej w zakresie czterech podstawowych działań arytmetycznych.
            11. Zegar.
            12. Kalendarz.
            13. Rozwijanie intuicji geometrycznej. Figury geometryczne.
            14. Origami.
            15. Waluty wybranych krajów. Poznanie różnych monet i banknotów. Proste przeliczania.
            16. Ćwiczenia sprawności matematycznych potrzebnych w sytuacjach życiowych.
            17. Pomiar.
            18. Symetria.
            19. Pojemność i waga w przygotowywaniu posiłków.
            20. Zadania tekstowe o podwyższonym stopniu trudności.
            21. Rozwiązywanie zadań konkursowych.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, podejmowali proponowane działania i wytrwale poszukiwali rozwiązań problemów.

Na bieżąco dokonywana była ewaluacja innowacji poprzez: obserwację uczniów (ich umiejętności, wiadomości), analizę kart pracy, rozmowę z uczniami, innymi nauczycielami i rodzicami.

Joanna Koniecka – nauczyciel prowadzący zajęcia / autor innowacji